ΑΕΚ-Χολαργός

Επιστρατεύοντας την άμυνά της, η ΑΕΚ ξεπέρασε το εμπόδιο του Χολαργού τον οποίο νίκησε με 73-63 στο ΟΑΚΑ το βράδυ του Σαββάτου (10/11) για την 5η αγωνιστική της Betshop Basket League.

Συνήθως οι πιο ποιοτικές ομάδες παίρνουν αυτά τα ματς από την επίθεση, εκμεταλλευόμενες την κλάση των παικτών και συνήθως το βάθος του πάγκου τους. Όσο η ΑΕΚ το επιχείρησε αυτό ειδικά στην πρώτη περίοδο, απέναντι στον Χολαργό, έχανε!

Ο Ζερμέιν Λοβ μπήκε στον αγώνα με τρία τρίποντα, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη πήρε το προβάδισμα, κι οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι αντέδρασαν με νευρικότητα κάνοντας έξι λάθη στα πρώτα δέκα λεπτά, όπου έχαναν 15-18.

Στις αρχές της β’ περιόδου, δε, οι νεοφώτιστοι έφτασαν στο +8 (23-15) παγώνοντας το ΟΑΚΑ αλλά η ΑΕΚ δεν περίμενε άλλο για να αντιδράσει. Ανέβασε το επίπεδο πίεσης της άμυνάς της και κόντεψε να “πνίξει” τον Χολαργό.

Από το 12′ του αγώνα ο Χολαργός έπρεπε να περιμένει περισσότερα από δέκα αγωνιστικά λεπτά για να ξαναπετύχει καλάθι, κι όταν το έκανε με τον Αγκμπελέσε δύο λεπτά έπειτα από την έναρξη της γ’ περιόδου το 15-23 είχε γίνει 35-28!

Με τον Μάλκολμ Γκρίφιν “σταθερά” στην επίθεση και τον Γιώργο Τσαλμπούρη παίκτη-έκπληξη, να εκμεταλλεύεται το χρόνο συμμετοχής που παίρνει, κυρίως λόγω της απουσίας του τραυματία Ντούσαν Σάκοτα, η ομάδα του Λούκα Μπάνκι δεν ένιωσε ξανά καυτή την ανάσα του Χολαργού.

Είχε σταθερά διψήφια διαφορά πόντων και παρ’ όλο που υπήρξαν στιγμές που οι φιλοξενούμενοι έσπαγαν τα… αμυντικά μέτρα των γηπεδούχων δεν επέστρεψαν ποτέ εκεί που βρέθηκαν στα πρώτα 12 λεπτά του αγώνα και μόνο ο Χόκινς έκανε προσωπικές φάσεις για να είναι ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του.

Στο τελευταίο 1,5 λεπτό η διαφορά έπεσε πάλι σε μονοψήφια επίπεδα αλλά δεν τέθηκε θέμα αμφισβήτησης της επικράτησης της ΑΕΚ.

Η ΑΕΚ έπαιξε ξανά χωρίς τους τρεις τραυματίες της κι έχασαε και τον Ρατάν Μέις με τραυματισμό.

Η κατάστασή του θα έχει εκτιμηθεί μέχρι το βράδυ.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 31-26, 54-44, 73-63

ΑΕΚ (Μπάνκι): Ξανθόπουλος, Τσαλμπούρης 11 (1), Ματσιούλις 7, Ράταν Μέις 3, Λαρεντζάκης 9, Μωραΐτης 2, Γκρίφιν 15 (1), Σαντ Ρος 4, Ρογκαβόπουλος, Ρόμπερσον 3, Γιαννόπουλος 6 (1) Χάντερ 13 (8 ριμπ.).

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Λυκογιάννης): Αγκμπελέσε 5, Οκερεαφόρ 2, Φιτζπάτρικ, Ντόρσεϊ 9 (1), Σπυριδωνίδης, Καμπερίδης 5 (1), Λοβ 11 (3), Χόκινς 20, Σκουλίδας, Γιάνκοβιτς 5, Ραλλάτος.

Μπάνκι: “Φοβόμαστε για τον τραυματισμό του Ρατάν Μέις”