Βαλένθια

Η Βαλένθια πήρε μία πολύ σημαντική νίκη επί της Φενέρμπαχτσε με 66-52, στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής της Euroleague.

Με αυτήν τη νίκη της η Βαλένθια βελτίωσε το ρεκόρ της σε 15-14, φτάνοντας τη Ζαλγκίρις Κάουνας και την Μπασκόνια. Πλέον και οι τρεις ομάδες βρίσκονται μία νίκη μακριά από την 8η θέση που οδηγεί στα playoffs, αλλά η Ζενίτ, η οποία έχασε από τον Ολυμπιακό (75-61) έχει ένα παιχνίδι λιγότερο. Από την άλλη η Φενέρμπαχτσε στο 17-12 και παρέμεινε στην έκτη θέση σε ισοβαθμία με τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Βαλένθια από την αρχή του αγώνα έκανε εξαιρετική δουλειά, αμυντικά, στον Νάντο Ντε Κολό (1/5 σουτ) κόβοντας και τη δημιουργία του, αναγκάζοντας τη Φενέρμπαχτσε σε αρκετά σουτ που δεν είχαν προοπτικές κάτι που την έβαλε σε θέση οδηγού (18-10) στο τέλος της περιόδου.

Ο Ιγκόρ Κοκόσκοφ έψαξε απεγνωσμένα να βρει τον αντί Γκούντουριτς καθώς η απουσία του Σέρβου ήταν φανερή στην επιθετική λειτουργία της ομάδας του. Τα διαδοχικά λάθη της Φενέρ μετατράπηκαν σε κλεψίματα της Βαλένθια αλλά και εύκολα καλάθια στο ανοιχτό γήπεδο, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με ένα +9 (37-28).

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να σκοράρουν με το σταγονόμετρο και δεν θα μπορούσε να είχε συμβεί κάτι διαφορετικό όταν (στο τέλος της 3ης περιόδου) η μεν Βαλένθια είχε 2/14 τρίποντα και 12 λάθη και η δε Φενέρμπαχτσε 3/18 μακρινά σουτ και 15 λάθη. Η περίοδος έκλεισε με σκορ 45-39, με κακό μπάσκετ και τους γηπεδούχους να σκοράρουν μόλις 8 πόντους.

Η προσπάθεια της Βαλένθια να τελειώσει το παιχνίδι (53-41) έπειτα από περίπου τρία αγωνιστικά λεπτά στην τελευταία περίοδο αποδείχθηκε ημιτελής καθώς η Φενέρμπαχτσε αντέδρασε με 0-7 σερί (53-48). Οι πολύτιμες λύσεις του Χερμανσον έδωσαν ανάσα στους γηπεδούχους (59-50) κάτι που έκανε τους φιλοξενούμενους να σαστίσουν. Ο Λαμπεϊρί έδωσε την χαριστική βολή στη Φενέρ κάνοντας το σκορ 63-52, ενώ ο Βαν Ρόσομ έγραψε το τελικό 66-52 με τρίποντο.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Βαν Ρόσομ με 17 πόντους, ενώ από πλευράς Φενέρμπαχτσε ξεχώρισε ο Ντε Κολό με 14.

Τα δεκάλεπτα: 18-10, 37-28, 45-39, 66-52