Στον θρίλερ της χρονιάς, η Μπάγερν Μονάχου (11-10) επικράτησε στο Audi Dome της Φενέρμπαχτσε  (18-3) με σκορ 90-86 μετά από δύο παρατάσεις, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Euroleague!

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Γιάν Βέσελι, ο οποίος θα απουσιάσει για 5-6 εβδομάδες και θα χάσει φυσικά και τον αγώνα της επόμενης αγωνιστικής απέναντι στον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ, στην Κωνσταντινούπολη (8/2).

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν πολύ όμορφο και ισορροπημένο (20-21) με τους Ντέρικ Γουίλιαμς και Μπόμπι Ντίξον να ξεχωρίζουν, όμως στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες ήταν πολύ άστοχες και νευρικές στην επίθεση, με την Φενέρ να πηγαίνει στα αποδυτήρια με ένα εύθραυστο +5 (29-34).

Η Μπάγερν αντέδρασε στην τρίτη περίοδο και πέρασε μπροστά στο σκορ (50-46 στο 28′), όμως δύο τρίποντα από Ντατόμε, Σλούκα έφεραν το ματς στα ίσα (52-52) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Το θρίλερ συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο (61-61 στο 37′), όμως σε εκείνο το σημείο ένα buzzer beater τρίποντο του Μαχμούτογλου έδωσε το προβάδισμα στους Τούρκους (61-64).

Ο Γουίλιαμς μείωσε σε 63-64 και ο Ντζέντοβιτς με δύο βολές έδωσε ξανά το προβάδισμα στην Μπάγερν, 32.5 δευτερόλεπτα πριν το τέλος (65-64). Η Φενέρ επέλεξε να κάνει επαναφορά από την πλευρά της επίθεσής της, έχοντας 14 δευτερόλεπτα στη διάθεσή της, όμως η μπάλα της έμεινε στα χέρια 18.5 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.

Ο Ντάνγκουμπιτς έβαλε 1/2 βολές για το 66-64 και ο Σλούκας με δίποντο στα 3 δευτερόλεπτα οδήγησε τον αγώνα στην παράταση (66-66), αφού ο Ντζέντοβιτς αστόχησε σε τρίποντο από το κέντρο.

Σλούκας

Στην πρώτη παράταση, οι δύο ομάδες ήταν πιο εύστοχες και αντάλλαζαν καλάθια, με τον Βλάντιμιρ Λούτσιτς να πετυχαίνει ένα κρίσιμο τρίποντο για το 80-79 στα 4.1 δευτερόλεπτα.

Όμως, μετά το τάιμ-άουτ του Ομπράντοβιτς, ο Λοβέρν κέρδισε φάουλ στα 2.7 δευτερόλεπτα και ευστόχησε σε 1/2 βολές για το 80-80. Ο Λούτσιτς αστόχησε σε δίποντο στην εκπνοή και ο αγώνας οδηγήθηκε και σε δεύτερη παράταση!

Εκεί, η Μπάγερν ξεκίνησε με ένα σερί 5-0 (85-80) και τελικά έφτασε σε μια πολύ σημαντική νίκη με το τελικό 90-86!

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Ντέρικ Γουίλιαμς (19π., 5ρ.).

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 29-34, 52-52, 66-66 (κ.δ.), 80-80 (1η παρ.), 90-86