Καταιγιστική η Μπασκόνια προσγείωσε απότομα την φορμαρισμένη Μακάμπι Τελ Αβίβ την οποία νίκησε στη Βιτόρια το βράδυ της Πέμπτης (31/01) με 97-73.

Μια πολύ σημαντική νίκη για την έκβαση της μάχης της πρώτης οκτάδας, αφού οι Βάσκοι έφτασαν στις 10 νίκες, κι άφησαν μια πίσω τους την Μακάμπι, την οποία όμως είχαν νικήσει και στον Α’ γύρο στο Τελ Αβίβ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Στο ξεκίνημα του αγώνα η Μακάμπι Τελ Αβίβ μπήκε στο παρκέ της Βιτόρια με σκοπό να κυνηγήσει μία τεράστια νίκη, με την “ομάδα του λαού” να παίρνει μία βραχεία κεφαλή με 8-7 στα πρώτα 4 λεπτά της αναμέτρησης.

Ωστόσο, η Μπασκόνια με ένα σερί 7-0 έκανε το σκορ 14-8 και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο 26-18, με την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου να προσπαθεί να μείνει κοντά στο σκορ ακόμα και στην έναρξη του δεύτερου δεκάλεπτου.

Οι Βάσκοι, όμως, πάτησαν γκάζι ανεβάζοντας αρχικά τη διαφορά στο +13 (33-20) και φτάνοντας ακόμα και στο +19 (43-24) στα μέσα της δεύτερης περιόδου.

Τάρικ Μπλακ

Η Μπασκόνια έπαιζε εξαιρετικό μπάσκετ καθόλη τη διάρκεια του αγώνα και με τον Γιοχάνες Φόιτμαν (20 πόντοι) να κάνει ένα φοβερό πρώτο μισό έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +13 (54-41).

Στην επανάληψη ο αγώνας ήταν μονοδιάστατος με την ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς να έχει συντρίψει την Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Η διαφορά, όσο μπαίναμε πιο βαθιά στον αγώνα μεγάλωνε και όλο και περισσότερο το έργο της Μακάμπι για να επιστρέψει στη διεκδίκηση του αγώνα γινόταν πιο δύσκολο.

Οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους φιλοξενούμενους.

Ματ Τζάνινγκ

Με τέσσερα λεπτά να μένουν για τη λήξη της τρίτης περιόδου, η Μπασκόνια έγραψε την μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα, καθώς προηγήθηκε με +24 (73-49) για να κλείσει τελικά στο 81-57 το τρίτο δεκάλεπτο.

Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, καθώς η Μακάμπι Τελ Αβίβ έψαχνε μόνο ένα θαύμα για να γυρίσει υπέρ της την αναμέτρηση.

Τελικά, η Μπασκόνια πήρε μία πολύ σημαντική νίκη με 97-73 και ανέβηκε στο 10-11, ενώ η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου υποχώρησε στο 9-12.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 54-41, 81-57, 97-73