Μπαρτσελόνα-Εφές

Μια Μπαρτσελόνα βγαλμένη από τις παλιές καλές της μέρες, έκανε ένα απίθανο δεύτερο ημίχρονο όπου υποχρέωσε την Εφές σε παραγωγικότητα μόλις 15 πόντων και την νίκησε με 80-65 στο Παλάου Μπλαουγκράνα.

Είναι η πρώτη χρονιά με το νέο σύστημα της κανονικής περιόδου που οι Καταλανοί έχουν θετικό ρεκόρ (8-7) και μάλιστα βρίσκονται μια νίκη από την τετράδα!

Η Εφές άφησε το απίθανο πρώτο ημίχρονο στα αποδυτήρια και στο δεύτερο 20άλεπτο είχε 5/12 δίποντα, 0/13 τρίποντα και 5/9 βολές μένοντας στους 15 πόντους ενώ είχε πετύχει 29 στην πρώτη περίοδο και 50 στο ημίχρονο!!!

Η Εφές ήταν καταιγιστική στην επίθεση ειδικά στην πρώτη περίοδο! Άρχισε με 5/6 τρίποντα για προβάδισμα με 19-12 στο πεντάλεπτο και έβγαλε το δεκάλεπτο με 7/9 και σκορ 29-23 υπέρ της. Έχασε όλα κι όλα έξι σουτ, ωστόσο πήρε τα τρία επιθετικά ριμπάουντ. Η διαφορά όμως ήταν στους 6 πόντους λόγω του Άνταμ Χάνγκα που έβαλε 10 πόντους σε 6:47 συμμετοχής αλλά και του Σίνγκλετον που άρχισε καλά το παιχνίδι.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν πρόσεξε την άμυνά της περισσότερο, δεν άφησε την περιφέρεια της Μπαρτσελόνα να βρει ρυθμό κι έτσι ξέφυγε με 42-25 με 5:52 για το ημίχρονο στηριζόμενη κυρίως στις εμπνεύσεις του Μπροκ Μότουμ. Το ημίχρονο έληξε με 50-39 κι ας έπεσαν τα ποσοστά της Εφές από τα 6.75μ. (2/6 στο β’) αφού η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς πέτυχε μόλις τέσσερα καλάθια και σκόραρε κυρίως από τη γραμμή των βολών.

Σαν να… έκαναν “μάγια” στα αποδυτήρια, οι δύο ομάδες μεταμορφώθηκαν και βγήκαν στην τρίτη περίοδο με εντελώς διαφορετική εικόνα. Με ψηλό σχήμα (Κλαβέρ, Σίνγκλετον, Οριόλα) η Μπαρτσελόνα “έδειρε” αλύπητα στην άμυνα την τουρκική ομάδα που ξέχασε να… σκοράρει! Ειδικά ο Οριόλα έκανε μεγάλη ζημιά και στην επίθεση βάζοντας 7 από τους πρώτους 14 πόντους της “Μπάρτσα” όταν ισοφάρισε σε 53-53. Προσπέρασε δε για πρώτη φορά με καλάθι του Σεραφέν 56-55 με 1:33 για το δεκάλεπτο κι έφτασε στο 59-55 λίγο αργότερα με επιμέρους σκορ 20-5!

Τελικά η τρίτη περίοδος τελείωσε με 59-57, με την Εφές να έχει πετύχει μόλις δύο καλάθια σε αυτό το δεκάλεπτο!

Το πάρτι των γηπεδούχων δεν τελείωσε εκεί, αφού πλέον είχαν βρει τρομερό ρυθμό, το Παλάου Μπλαουγκράνα είχε “πάρει φωτιά” κι η Εφές αδυνατούσε να αποκρούσει την επίθεση των Καταλανών. Μόλις μπήκε στο “κάδρο” κι ο Τομά Ερτέλ η διαφορά έφτασε στους 10 πόντους, 71-61 με 5:39 για τη λήξη του αγώνα!

Η Εφές σκόραρε ξανά με το “γκολ – φάουλ” του Μπράιαν Ντάνστον με 2:21 για το τέλος του αγώνα κι ενώ το σκορ ήταν 74-61.

Το τελικό 80-65 ήρθε εν μέσω αποθέωσης για την Μπαρτσελόνα που έφτασε στο 8-7, μια νίκη πίσω από την Εφές και τον Ολυμπιακό που έχουν 9-6.

Τα δεκάλεπτα: 23-29, 39-50, 59-57, 80-65

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πέσιτς): Σεραφέν 13, Πάνγκος 7 (1), Ρίμπας 8 (2), Σίνγκλετον 13 (2), Χάνγκα 10, Μπλάζιτς, Ερτέλ 8 (1), Πούστοβι, Οριόλα 14 (2), Κούριτς, Κλαβέρ 5 (1), Τόμιτς 2.

ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 7 (1), Μπομπουά 8 (2), Μπαλμπάι, Μπιρσέν, Μότουμ 13 (2), Σανλί, Μοερμάν 7 (1), Πλάις 2, Μίτσιτς 11 (2), Άντερσον 6 (1), Ντάνστον 8, Σιμόν 3.