Μακάμπι Τελ Αβίβ

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ πήρε μία σπουδαία νίκη με αντίπαλο την Αρμάνι Μιλάνο, με 94-92, χάρη στους 32 πόντους του Τζόνι Ο’Μπράιαντ, το βράδυ της Πέμπτης (27/12) για τη 15η αγωνιστική της Euroleague.

Η Αρμάνι Μιλάνο ξεκίνησε τον αγώνα πολύ δυνατά και κατάφερε να προηγηθεί ακόμα και με 8 πόντους (18-10) πριν την ολοκλήρωση του πρώτου δεκάλεπτου.

Βέβαια, η Μακάμπι Τελ Αβίβ αντέδρασε άμεσα και μείωσε στους 3 πόντους (24-21) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Η συνέχεια μας επιφύλασσε ένα συναρπαστικό αγώνα με τις δύο ομάδες να μένουν πολύ κοντά στο σκορ και να μην μπορούν να πάρουν σημαντική διαφορά.

Ωστόσο, οι δύο ομάδες προσέφεραν πολύ θέαμα και αρκετά μεγάλο σκορ ήδη από το πρώτο ημίχρονο, με τη λήξη της δεύτερης περιόδου να βρίσκει τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 2 πόντους (48-46).

Με την έναρξη του δεύτερου μισού η Μακάμπι Τελ Αβίβ ήταν αυτή που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και έθεσε τον τόνο για το υπόλοιπο του αγώνα.

Η ομάδα του Σιμόνε Πιανιτζιάνι ξεκίνησε αρκετά καλά και πήρε προβάδισμα 6 πόντων (53-48). Από αυτό το σημείο και μετά η “ομάδα του λαού” έπαιξε πολύ ωραίο μπάσκετ και έκανε το -6, +6 (69-63) με δύο λεπτά να μένουν για την ολοκλήρωση του δεκάλεπτου.

Στην τελευταία περίοδο, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, μπόρεσε να γυρίσει για τρίτη φορά τον αγώνα.

Στα μέσα του τέταρτου δεκάλεπτου οι Ιταλοί βρέθηκαν μπροστά με 5 πόντους (83-78), αλλά οι γηπεδούχοι, με πρωταγωνιστή τον Τζόνι Ο’Μπράιαντ (32 πόντοι) πέρασε μπροστά με 88-87.

Το παιχνίδι όμως δεν τελείωσε εκεί με την Αρμάνι να μην τα παρατάει και να παίρνει εκ νέου το προβάδισμα με 89-88.

Ο Καλοϊάρο με τρίποντό του έδωσε τα ηνία και πάλι στην ομάδα του (91-89) για να έρθει ο Βλάντιμιρ Μίτσοβ (16 πόντοι), ο οποίος με καλάθι και φάουλ έκανε την Αρμάνι Μιλάνο επικεφαλής του αγώνα με 92-91.

Τα τελευταία δευτερόλεπτα κύλησαν με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ να σουτάρει 4 βολές, δύο από τον Άλεξ Τάιους και δύο από τον Κέντρικ Ρέι, με τον δεύτερο να ευστοχεί σε 1/2 και να δίνει προβάδισμα δύο πόντων στην ομάδα του.

Στην τελευταία φάση του αγώνα ο πολύ αποτελεσματικός, Τζεφ Μπρουκς (13 πόντοι), αστόχησε σε τρίποντο με την μπάλα να βγαίνει και να μπαίνει στο καλάθι της Μακάμπι.

Τελικά οι Ισραηλινοί πήραν μία σπουδαία νίκη, με 94-92, και όπως είπε και ο Γιάννης Σφαιρόπουλος: “Είχαμε το μυαλό να πάρουμε τις σωστές αποφάσεις σε επίθεση και άμυνα στο τέλος για αυτό νικήσαμε. Ίσως να δείχνει αυτή η νίκη ότι ωριμάζουμε ως ομάδα”.

Η “ομάδα του λαού” βελτίωσε το ρεκόρ της σε 5-10, ενώ η Αρμάνι Μιλάνο υποχώρησε στο 7-8.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Τζόνι Ο’Μπράιαντ σημείωσε 44 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης, αριθμός που αποτελεί φετινή καλύτερη επίδοση στη Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 46-48, 75-75, 94-92

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος): Ρέι 3, Γουίλμπεκιν 13 (3), Ο’Μπράιαντ 32 (5/8 διπ., 5/7 τριπ., 7/8 βολ., 2 ριμπ., 3 ασ.), Καλοϊάρο 3 (1), Ρολ 3 (1), Κέιν 12 (2), Αβνίγια, Τάιους 16, Λέβι, ΝτιΜπαρτολομέο 3 (1), Κοέν 7 (1), Ζούσμαν 2.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Πιανιτζιάνι): Ντέλα Βάλε, Τζέιμς 16 (2), Μίτσοβ 16 (1), Γκουντάιτις 10, Μπέρτανς, Νέντοβιτς 17 (4), Ταρζέφσκι 10, Κουζμίνσκας 7 (1), Τσιντσιαρίνι, Μπερνς, Μπρουκς 13 (1), Τζέρελς 3 (1).