Ο Ντόμινικ Άρτις έχασε το τελευταίο σουτ του αγώνα για τον Κολοσσό και ο Ηρακλής πήρε τη νίκη με 66-65 το βράδυ της Τετάρτης (18/11) στο Ιβανώφειο, σε εξ αναβολής αγώνα της 3ης αγωνιστικής της Basket League!

Σε έναν αγώνα που διεκδικεί δάφνες ποιότητας, το… σασπένς περίσσεψε σε ανταμοιβή των μπασκετόφιλων κι είναι γεγονός, ότι αυτήν την εποχή, με τις δεδομένες συνθήκες, λίγοι περιμένουν συνέπεια, συνέχεια, από τις ομάδες που πότε παίζουν μαζεμένους αγώνες και πότε μένουν χωρίς προπόνηση ακόμα και για μια ολόκληρη εβδομάδα!

Βλέποντας το ποτήρι… μισογεμάτο, μάς αντάμειψε το συναρπαστικό φινάλε του αγώνα στο Ιβανώφειο όπου αμφότερες οι ομάδες μπορούσαν να κερδίσουν, αλλά και να χάσουν!

Ο Θοδωρής Ζάρας πέτυχε 15 από τους 20 πόντους του στην τρίτη περίοδο, κι έβαλε τον Κολοσσό στον αγώνα, μετά το 42-29 του πρώτου ημιχρόνου!

Σκορ που διαμορφώθηκε με 11-0 σερί του Ηρακλή στα 3:20 του πρώτου μέρους, μετά το εύθραυστο 31-29.

Ο Ηρακλής ήταν πολύ νευρικός και άστοχος στο δεύτερο μισό, για να συντηρήσει τη διαφορά, μολονότι έβαλε τον Καββαδά στο παιχνίδι του, αφού ήταν “απών” στο πρώτο όταν χρεώθηκε με 2ο φάουλ μετά από 2:40 αγώνα, δεν κατόρθωσε ποτέ να πάρει διαφορά ασφαλείας.

Ή να δημιουργήσει τις συνθήκες.

Από την άλλη ο Κολοσσός έχασε τον Άντριτς (14π.) με 5 φάουλ από την τρίτη περίοδο, ο Καντέρ (12π., αλλά οι 8 στην Α’ περίοδο) δεν αρκούσε και ο Άρτις ήταν πολύ άστοχος ώστε να στηρίξει την αντεπίθεση του Κολοσσού, αφού είχε 2/13 προσπάθειες μεταξύ των οποίων και την τελευταία, στο 66-65.

Ο Βασίλης Ξανθόπουλος με 7 ασίστ κι ένα μόλις καλάθι, αυτό που μείωσε 64-63 με 2:10, καθοδήγησε στο φινάλε την ομάδα του Καντζούρη.

Ο Σκοτ Σαγκς με 6 από τους 10 πόντους του στην τελευταία περίοδο κι ο Τσαϊρέλης με άλλους τόσους ήταν πρώτοι σκόρερ του Ηρακλή.

Από 9 πέτυχαν Καββαδάς, Χάνλαν, Μπόουλιν.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 42-29, 54-51, 66-65