Μετά τον θρίαμβο του Περιστερίου επί της ΑΕΚ (83-80) το απόγευμα του Σαββάτου (06/10) στην πρεμιέρα της Basket League, οι προπονητές μίλησαν για τον αγώνα.

Ο θρίαμβος επί της ΑΕΚ στην πρεμιέρα του νέου πρωταθλήματος της Betshop.gr Basket League, είχε ως συνέπεια τους ξέφρενους πανηγυρισμούς απο την πλευρά των φιλάθλων του Περιστερίου, αλλά και από δηλώσεις γεμάτες νόημα δια στόματος Αργύρη Πεδουλάκη.

Ο έμπειρος τεχνικός του Περιστερίου έκανε λόγο για μία νίκη που θα δώσει αυτοπεποίθηση τόσο στους παίκτες όσο και στον κόσμο. Βέβαια, εντόπισε και κάποια προβλήματα όσον αφορά στις αλλαγές που έγιναν κατά τη διάρκεια του αγώνα.

Από την μεριά του, ο coach της ΑΕΚ, Λούκα Μπάνκι τόνισε ότι τα πολλά φάουλ δεν δείχνουν ότι η ομάδα του έπαιξε επιθετική άμυνα. Ωστόσο, έδωσε τα συγχαρητήριά του στην ομάδα του Περιστερίου για αυτή την σπουδαία νίκη στην πρεμιέρα του νέου πρωταθλήματος.

Αναλυτικά οι δηλώσεις των δύο προπονητών έπειτα από τη… ματσάρα που είδαμε στο κλειστό “Ανδρέας Παπανδρέου”:

Αργύρης Πεδουλάκης:Έγινε ένα δυνατό παιχνίδι με δύο όψεις στο πρώτο ημίχρονο βγάλαμε ενέργεια στα ριμπάουντ και στις μπάλες που είχαμε να διεκδικήσουμε.

Είχαμε κίνητρο και βοήθησε ο κόσμος. Είχαμε επιθετική άμυνα. Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ δεν είχε καθαρό μυαλό στα γκαρντ και πήραμε διαφορά, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ έπαιξε πιο επιθετικά και προσπάθησε να μας χαλάσει το μυαλό.

Δεν ανταποκρίθηκαν οι παίκτες στο κομμάτι των αλλαγών. Δεν έχουμε προλάβει να δουλέψουμε ειδικές καταστάσεις, κάποιοι έχουν κάνει πέντε προπονήσεις, όλες κι όλες, κάποιοι έξι και κάποιοι μόνο δύο. Θέλουμε πολλή δουλειά ακόμα.

Η νίκη αυτή θα βοηθήσει στην αυτοπεποίθηση του κλαμπ και των παικτών της ομάδας αλλά και του κόσμου”.

Λούκα Μπάνκι: “Συγχαρητήρια για τη νίκη.

Προσπαθήσαμε να αντιδράσουμε και να γυρίσουμε το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά ο αριθμός των φάουλ δεν μαρτυρά τον βαθμό επιθετικότητας.

Δεν μπορέσαμε να κάνουμε την ίδια έξυπνη άμυνα όπως το Περιστέρι και κάναμε κάποια χαζά φάουλ τα οποία δεν αποδεικνύουν το ότι παίξαμε επιθετικά στην άμυνα”.