ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Χίμκι

Για 17η συνεχόμενη φορά, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πήρε το ντέρμπι της Μόσχας με αντίπαλο τη Χίμκι στη VTB! Η αήττητη ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη νίκησε με 75-65 εκείνη του Γιώργου Μπαρτζώκα και αποσπάστηκε δύο βαθμούς στη βαθμολογία.

Η Χίμκι ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, κι ειδικά στη δεύτερη περίοδο, κράτησε χαμηλά στο σκορ την ΤΣΣΚΑ Μόσχας και προηγήθηκε με 34-31 με την ολοκλήρωση του πρώτου 20λέπτου με κορυφαίο τον Τζόρνταν Μίκι.

Ο Κόρι Χίγκινς και ο Ντάνιελ Χάκετ, όμως, ηγήθηκαν της αντεπίθεσης της ΤΣΣΚΑ στο δεύτερο ημίχρονο. Ο πρώτος πέτυχε 17 πόντους με 2/2 τρίποντα, ο Χάκετ είχε 13 πόντους και επτά ασίστ.

Ο Κάιλ Χάινς έκανε τρία μπλοκ, η ΤΣΣΚΑ είχε συνολικά εννέα (!) κι η Χίμκι πέτυχε μόλις 22 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν ο Μίκι με 20 πόντους. Ο Μάλκολμ Τόμας πέτυχε 11 πόντους για τους ηττημένους και ο Στέφαν Μάρκοβιτς 10.

Η ΤΣΣΚΑ έφτασε στο 13-0 και η Χίμκι Μόσχας έπεσε στο 10-2, όσο έχει και η Ούνικς Καζάν του Δημήτρη Πρίφτη στη VTB.