Εφές

Εύκολο απόγευμα είχε η Αναντολού Εφές απέναντι στην Αφιόν την οποία κέρδισε με 97-78, εντός έδρας, ενώ η Νταρουσάφακα γνώρισε απρόσμενη ήττα από την Μπουγιουκτσεκμέτσε με 76-69.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν επιβεβαίωσε την εξαιρετική της φόρμα, καθώς νίκησε πολύ εύκολα την Αφιόν με 97-78. Από την πρώτη περίοδο κιόλας, οι γηπεδούχοι πήραν διαφορά 13 πόντων (29-16) και δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα.

Κορυφαίος για την Εφές ήταν ο Μπροκ Μότουμ με 17 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ πολύ θετική παρουσία είχε και ο Τζέιμς Μπίρσεν με 18 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Η Νταρουσάφακα έχασε εκτός έδρας από την Μπουγιουκτσεκμέτσε και πάει με την χειρότερη ψυχολογία στον εμφύλιο με την Αναντόλου Εφές (18/01, 19:30) για τη 19η αγωνιστική της Euroleague.

Η ομάδα του Σελτσούκ Ερνάκ βρέθηκε να προηγείται στο ημίχρονο του αγώνα, αλλά η Μπουγιουκτσεμέκτσε ήταν αυτή που βρήκε τη δύναμη να πάρει τελικά τη νίκη με 76-69.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Κένεθ Χέις με 35 πόντους, ενώ για την Νταρουσάφακα ξεχώρισαν οι Τόνι Ντάγκλας (22 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ) και Τζέρεμι Έβανς (14 πόντοι, 18 ριμπάουντ, 5 ασίστ).