Η Βαλένθια πέτυχε ιστορική νίκη με 100-98 επί της Φενέρμπαχτσε στην παράταση (κ.α. 84-84) στην Κωνσταντινούπολη, σε ένα συγκλονιστικό ματς που πέρασε από πολλά κύματα μέχρι να αναδείξει νικητές τους Ισπανούς!

Η Φενέρμπαχτσε είχε εικόνα νικητή για 35 λεπτά, αλλά το απίστευτα μικρό rotation έσπασε τους παίκτες της.

Δίχως δυνάμεις, δίχως καθαρό μυαλό στο τέλος, οι Τούρκοι έχασαν -συνολικά- 21 αμυντικά ριμπάουντ (ενώ πήραν μόλις 18) που μετατράπηκαν σε επιθετικά της Βαλένθια, που ειδικά στην παράταση αποδείχτηκαν καίρια, αφού η Βαλένθια μάζεψε διαφορά επτά πόντων στα τελευταία 78 δευτερόλεπτα!

Ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς είχε 30 πόντους και 12 ριμπάουντ, αλλά ο Λόιντ (14π.) με τον Αμπάλδε (8π.-10ριμπ.!) ήταν οι καθοριστικοί στην παράταση!

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Τζίτζι Ντατόμε (με 3/4 τρίποντα) με τον Ντέρικ Γουίλιαμς “κουβάλησαν” τη Φενέρμπαχτσε στην πρώτη περίοδο, όπου είχε να αντιμετωπίσει κυρίως τον Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς. Ο Μαυροβούνιος είχε 10 από τους 22 πόντους της ομάδας του κι αν ο Σλούκας δεν έφτανε στο buzzer beater το δεκάλεπτο θα ‘ληγε ισόπαλο.

Δείτε τον Κώστα Σλούκα που νίκησε αμυντικούς και χρονόμετρο στη λήξη της Α’ περιόδου για το 24-22 της Φενέρμπαχτσε:

Ο Έλληνας γκαρντ ήταν πολύ σταθερός και μαζί με τον Ντε Κολό που πήρε προσπάθειες στη β’ περιόδο, η τουρκική ομάδα άρχισε να παίρνει σαφές προβάδισμα.

Όχι πως σταμάτησε ο Ντούμπλιεβιτς (16π στα 20′) αλλά η άμυνα της ομάδας του Ομπράντοβιτς τις έριξε τα ποσοστά και όσο περνούσε ο χρόνος την κούραζε και την ανάγκαζε σε περισσότερα μακρινά σουτ. Για αυτό προηγήθηκε με 48-38 στο ημίχρονο και με αυτοπεποίθηση και περισσότερη σιγουριά από ότι στα προηγούμενα ματς πορεύτηκε και στο δεύτερο ημίχρονο.

Μαχητική στην άμυνα, ώστε να καλύψει την έλλειψη μεγάλων κορμιών κι ενώ ο νεοαποκτηθείς Μάλκολμ Τόμας, παρακολουθούσε τη νέα του ομάδα, δίπλα από τον πάγκο, η Φενέρμπαχτσε συντήρησε τη διαφορά της.

Η τριάδα Ντε Κολό-Ντατόμε-Γουίλιαμς ήταν εγγύηση στην επίθεση, ο Σλούκας συνέχισε να κάνει καλή δουλειά οργανωτικά και η Φενέρμπαχτσε προηγήθηκε με 70-59 στα 30′.

Δείτε την ασίστ του Κώστα Σλούκα στον Ντέρικ Γουίλιαμς για το κάρφωμα του Αμερικανού:

Στην τελευταία περίοδο όμως, η εικόνα του αγώνα, άλλαξε εντυπωσιακά! Οι πέντε + ένας (Ντίξον) που έβγαλαν σχεδόν όλο το ματς είχαν “σκάσει”, έκαναν λάθη, διότι κουράστηκαν και πνευματικά, ενώ η Βαλένθια κυριάρχησε στο ριμπάουντ.

Και μολονότι ο Ντατόμε πέτυχε το 5ο του τρίποντο για το 77-72 με 4:50, η Βαλένθια προσπέρασε 79-77 μετά από δύο λεπτά! Το ματς είχε γίνει θρίλερ για τα καλά κι η Βαλένθια αγκάλιασε τη νίκη όταν ο Αμπάλδε με ένα φόλοου 4 δέκατα πριν το τέλος προσπέρασε 84-82. Με 4 δέκατα ο Ντατόμε έκανε επαναφορά, ο Μότουμ έκανε ένα τεράστιο λάθος αφήνοντας τον Ντε Κολό μόνο του σε απόσταση αναπνοής από τη στεφάνη κι ο Γάλλος πρόλαβε να ισοφαρίσει και να στείλει τον αγώνα στην παράταση!

Δείτε το καλάθι του Ντε Κολό και προσέξτε… που φεύγει ο Μότουμ στις αλλαγές της άμυνας για να τον αφήσει ελεύθερο!

Η Φενέρμπαχτσε μάζεψε τις δυνάμεις της, όσες της είχαν απομείνει μάτωσε στην άμυνα και το ριμπάουντ και προηγήθηκε με επιμέρους 7-1, 91-85 στα 2:20 με το πρώτο τρίποντο του Νάντο Ντε Κολό, έπειτα από πέντε άστοχες προσπάθειες! Η Φενέρμπαχτσε προηγήθημε με 96-89 με 78 δεύτερα για το τέλος, αλλά τα… καλύτερα δεν είχαν έρθει!

Σαρώνοντας κάθε ριμπάουντ, με δεύτερες και τρίτες επιθέσεις η Βαλένθια επέστρεψε, μείωσε 98-97 με τον Αμπάλδε και με καλάθι και φάουλ του Λόιντ προσπέρασε 100-98 στα 8 δευτερόλεπτα!  Στην τελευταία επίθεση ο Νάντο Ντε Κολό έχασε το τρίποντο στα 2 δευτερόλεπτα και η Βαλένθια πανηγύρισε μια ιστορική νίκη, μόλις τη 2η εκτός έδρας φέτος, σε εννέα αγώνες!

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 48-38, 70-59, 84-84 (κ.α.) 98-100 (παρ.)