Αφού άφησε εκτός γηπέδου την όποια απογοήτευση από τις απώλειες κι έδειξε την απαιτούμενη προσήλωση, η Εθνική μας ομάδα νίκησε την Ιορδανία με 92-71 στην πρεμιέρα της στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2023, στη Μανίλα των Φιλιππίνων.

Οι γνωστές “παγίδες” που κρύβουν οι πρεμιέρες σε μεγάλες διοργανώσεις, δεν άγγιξαν τη μυαλωμένη ελληνική ομάδα, που βρήκε τον τρόπο να σταθεί σωστά στο παρκέ και να πάρει αυτό που έπρεπε, από τον θεωρητικά, πιο αδύναμο αντίπαλό της στον Γ’ όμιλο.

Έστω με αλχημείες, με πολλές αλλαγές και μικρά σχήματα για να καλύψει την απουσία ύψους, κι ειδικά στις ρακέτες, οι Έλληνες παίκτες πήραν καλό βαθμό στο πρώτο τους παιχνίδι, αφού με εξαίρεση την τρίτη περίοδο που έδειξαν χαλαρότητα στην άμυνα και δέχτηκαν 27 πόντους, απέδειξαν στο παρκέ, την εμφανή ανωτερότητά τους.

Η συνέχεια είναι πολύ πιο δύσκολη, καθώς ακολουθεί τη Δευτέρα η Team USA και την Τετάρτη η Νέα Ζηλανδία, στη μάχη για την πρόκριση στους “16”, για την οποία απαιτείται, η νίκη επί των Νεοζηλανδών.

O Γιαννούλης Λαρεντζάκης πέτυχε 14 από τους 19 πόντους του στο β’ μέρος, από 13 πόντους πέτυχαν Παπαπέτρου, Γουόκαπ (όλους στο πρώτο μισό), ενώ 10 πόντους-7 ριμπάουντ είχε ο Νίκος Ρογκαβόπουλος, 9 πόντους ο Θανάσης Αντετοκούνμπο και 8 ο Παπαγιάννης, με 5 ριμπάουντ και 3 blocks.

H εξέλιξη του αγώνα:

Λίγα λεπτά χρειάστηκε η Εθνική για να βρει το ρυθμό που απαιτούσε ο αγώνας και να γυρίσει από τος εις βάρος της 10-4 που έκανε στην αρχή, η Ιορδανία.

Με την άμυνα να προσαρμόζεται κυρίως σε Τζέφερσον και Ντουβερίογλου, άρχισε να κόβει τις διόδους ή τις πάσες των αντιπάλων και να αποκτά τον έλεγχο του αγώνα. Δέχτηκε μάλιστα το τελευταίο καλάθι με 4:12 για το δεκάλεπτο, κι έκλεισε με 9-0 σερί την Α’ περίοδο για το προβάδισμα 19-14. Προβάδισμα που έφτασε στους 9 πόντους όταν άρχισε το β’ δεκάλεπτο, 23-14, με το σερί να διευρύνεται αντίστοιχα στο 13-0.

Τα δύο γρήγορα φάουλ του Παπαγιάννη δεν δημιούργησαν πρόβλημα, ο Χατζηδάκης πήρε καλό βαθμό, όπως κι ο Παπαπέτρου όταν χρειάστηκε να μαρκάρει τον Ντουβερίογλου κι ενώ ο Θανάσης Αντετοκούνμπο είχε αφιερωθεί στον περιορισμό του Τζέφερσον.

Ο νατουραλιζέ της Ιορδανίας πέτυχε 15 πόντους στο πρώτο ημίχρονο με 4/5 σουτ, 7/7 βολές, όμως είχε φτάσει στα 3 φάουλ, σε ένα μεγάλο ζήτημα για τους αντιπάλους μας.

Με τον Τόμας Γουόκαπ να αναλαμβάνει δράση και το ρόλο του εκτελεστή, η Εθνική μας άρχισε να αποκτά σταθερά τη διψήφια διαφορά που της χάριζε ηρεμία στο παιχνίδι της.

Με καλό ποσοστό που κάποια στιγμή ξεπέρασε και το 50% στο τρίποντο, η Εθνική μας έφτασε στο +14 (46-32) πριν τελειώσει το ημίχρονο με 46-33. Μόνο ο Γουόκαπ, είχε 3/3 τρίποντα έχοντας πετύχει 11 πόντους στη Β’ περίοδο, από τους 13 προσωπικούς του στο 20άλεπτο.

Η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο, κυρίως λόγω της χαλαρότητας της ελληνικής άμυνας στην περιφέρεια. Τα γκαρντ των Ιορδανών, κι όχι τα δύο τους “αστέρια”, μάς έκαναν ζημιά με συνεχόμενα τρίποντα.

Οι αντίπαλοί μας βρήκαν αυτοπεποίθηση και μπήκαν πάλι στο παιχνίδι μειώνοντας με πρωταγωνιστές του Ιμπραχίμ και Μπζάι σε 47-54, 56-60 και 58-61 με ένα λεπτό για τα 30′.

Ο Λαρεντζάκης μάζεψε κάπως τη ζημιά με 6 συνεχόμενους πόντους για την Ελλάδα αν κι οι Ιορδανοί βρήκαν τρεις βολές σε λήξη δεκαλέπτου για το 66-60 των 30 λεπτών αγώνα.

Ήταν μια περίοδος στην οποία η Εθνική μας δέχτηκε 27 πόντους με τον αντίπαλο να έχει 5/6 τρίποντα, 5/9 δίποντα!

Το καμπανάκι είχε ηχήσει για τα καλά, οι διεθνείς μας αντιλήφθηκαν ότι πρέπει να ανεβάσουν πάλι την ένταση στο παιχνίδι τους κι ο Παπαπέτρου με τον Λαρεντζάκη, με τη συνδρομή του Παπαγιάννη και στις δύο πλευρές του παρκέ, έδιωξαν τα “σύννεφα” σε πέντε λεπτά.

Η Ελλάδα έκανε 12-1 για το 79-63 (μεγαλύτερη διαφορά έως τότε) από το 67-62 που ‘χαν μειώσει οι Ιορδανοί στην αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου.

Το νερό μπήκε στο αυλάκι, ο Ρογκαβόπουλος έβαλε τις δικές του πινελιές προς το φινάλε, κι η Εθνική μας έφυγε ξανά με τις μεγαλύτερες διαφορές του αγώνα, 88-69 με 1:12 για το τέλος, που ήλθε με σκορ 92-71 και +21 πόντους για την Εθνική μας.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 33-46, 60-66, 71-92

Ελλάδα (Ιτούδης): Χατζηδάκης 3, Λαρεντζάκης 19 (3), Λούντζης 7 (1), Παπαπέτρου 13 (1), Ρογκαβόπουλος 10 (2), Αντετοκούνμπο Θ. 9 (1), Μποχωρίδης 4 (1), Παπαγιάννης 8, Παπανικολάου 6, Γουόκαπ 13 (3)

Ιορδανία-Ελλάδα: Τα photo clicks από την πρεμιέρα της Εθνικής στο Παγκόσμιο (gallery)

Ιορδανία-Ελλάδα: Το “Ελλάς” των διεθνών στα αποδυτήρια (video)

Παγκόσμιο Κύπελλο 2023: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα ανά ημέρα