Με ηγετική μορφή τον Αϊζάια Κάνααν ο Ολυμπιακός νίκησε τη Φενέρμπαχτσε με 84-81 στην παράταση, τερμάτισε 5ος στην κανονική περίοδο και παίζει playoffs με αντίπαλο την Μπαρτσελόνα, με μειονέκτημα έδρας!

Ο Κάνααν πέτυχε 9 σερί πόντους όταν ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο -5 (73-78) στην παράταση, έφερε τα πάνω-κάτω και υπέγραψε την 22η φετινή νίκη της ομάδας του το βράδι της Παρασκευής στο ΣΕΦ.

Πέτυχε 27 πόντους, τους 18 στην κανονική διάρκεια (69-69) κι ενώ είχε 13 από το πρώτο δεκάλεπτο.

Ο Σακίλ ΜακΚίσικ ήταν ο δεύτερος διψήφιος σκόρερ της ελληνικής ομάδας με 12 πόντους, όλους στο Β’ μέρος.

Η Φενέρμπαχτσε μπήκε πιο καλά στο παιχνίδι και με τον Τάιλερ Ντόρσεϊ να σημειώνει 7 μαζεμένους πόντους, προηγήθηκε 11-2 και 13-5 μετά από 3,5 λεπτά αγώνα.

Ο Κάνααν το πήρε πάνω του και σημείωσε 13 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, με 4/5 τρίποντα και 1/2 βολές για να ισοφαρίσει 19-19 στην Α’ περίοδο και μάλιστα με το 4ο τρίποντο του Αμερικανού, στη λήξη.

Ο Μπαρτζώκας άνοιξε νωρίτερα του συνηθισμένου το rotation, προσπάθησε να βρει λύσεις ειδικά στο επιθετικό κομμάτι, αφού στην άμυνα οι “ερυθρόλευκοι” συμμάζεψαν την κατάσταση.

Ο ΜακΚίσικ με την ενέργειά του, αλλά κι ο Νίκολα Μιλουτίνοβ, έδωσαν σκορ, με τον Σέρβο να αποθεώνεται κιόλας όταν πέρασε στο παρκέ, στο 15:06, μετά από σχεδόν τρεις μήνες απουσίας.

Το ημίχρονο βρήκε την ελληνική ομάδα στο +4, 38-34, κι αν οι υπόλοιποι παίκτες της, πλην του Κάνααν, δεν είχαν 0/7 τρίποντα η διαφορά θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερη.

Η Φενέρμπαχτσε προσπέρασε στη Γ’ περίοδο με αιχμή τον Νάιτζελ-Χέις Ντέιβις, όσο μπορεί να καταγραφεί ως αιχμή, αλλά ήταν αγώνας με χαμηλό σκορ κι οι 6 πόντοι του έκαναν διαφορά.

Όμως ο Αμερικανός έκανε 3ο φάουλ κι αμέσως δέχτηκε τεχνική ποινή στα 3:15 κι ο καλύτερος φετινός Σίκμα συνέδραμε ώστε ο Ολυμπιακός να πάρει πάλι προβάδισμα.

Μόνο που στο τέλος της Γ’ περιόδου αφυπνίστηκε ο Γουίλμπεκιν με δύο τρίποντα (κι ένα τρίτο που ήταν όμως εκπρόθεσμο) κι η ομάδα του Γιασικεβίτσιους μείωσε στο ελάχιστο, 53-52 στα 30′.

Ο Παπαγιάννης πέτυχε τους πρώτους του πόντους στην αρχή της τελευταίας περιόδου και 3 βολές του Γουίλμπεκιν, έστειλαν στο +5 τη Φενέρμπαχτσε, 53-58, με 9-0 σερί.

Πρώτα από την άμυνά του και μετά με τους Λαρεντζάκη και Γουίλιαμς-Γκος στην επίθεση, οι παίκτες του Μπαρτζώκα έφεραν το παιχνίδι στα ίσια αρχικά και μετά έφυγαν με 4 πόντους, 64-60.

Το ντέρμπι για την 5η θέση, όμως, δεν είχε τελειώσει. Ο Νάιτζελ Χέις-Ντέιβις επέστρεψε και πέτυχε επτά μαζεμένους πόντους για να προσπεράσει ξανά η τουρκική ομάδα 65-69 με 1,5 λεπτό για το τέλος.

Με 2+1 πόντους του ΜακΚίσικ ο Ολυμπιακός πήρε μεγάλη ανάσα, ενώ ο Γουίλιαμς-Γκος, οδήγησε σε λάθος τον Χέις-Ντέιβις και στην επίθεση κέρδισε το φάουλ για 1/2 βολές στα 38”, κάνοντας το 69-69.

Ο Φαλ έβγαλε την άμυνα στον Γουίλμπεκιν στα 24”, ο Νάιτζελ Γουίλιαμς Γκος, έχασε τρίποντο κι ο Παπανικολάου σουτ από τα πλάγια, στα 4 μέτρα για να λήξει ισόπαλο το 40άλεπτο, 69-69, κι ενώ ο Γουίλμπεκιν βρήκε στεφάνη από τα 20 μέτρα!

Στο επιπλέον πεντάλεπτο η ομάδα του Γιασικεβίτσιους προηγήθηκε με 5 πόντους, 78-73, αλλά μετά από τάιμ άουτ, ο Κάνααν επέστρεψε “καυτός” με τρίποντο και μετά με 2/2 βολές για να ισοφαρίσει στους 78 πόντους στα 53 δευτερόλεπτα.

Κι αφού ο Χέις-Ντέιβις υπέπεσε σε βήματα, πάλι ο Κάνααν επέβαλε τον νόμο του με καλάθι από τα 3,5 μέτρα για το 7-0 σερί του Ολυμπιακού και το 80-78 στα 18”.

Την τελευταία του λέξη ο Κάνααν την είπε με κλέψιμο στον Καλάθη και κέρδισε το φάουλ στα 6 δεύτερα εν μέσω αποθέωσης στο κατάμεστο ΣΕΦ με τον κόσμο να τραγουδά το όνομά του. Έκανε το 82-78 με τον 9ο σερί πόντο του στο 9-0 του Ολυμπιακού.

Ο Γουίλμπεκιν μείωσε στο 1 δευτερόλεπτο 82-81 κι ο Γουόκαπ έγραψε από τη γραμμή των βολών το τελικό που έστειλε τον Ολυμπιακό στην 5η θέση και αντίπαλό του την Μπαρτσελόνα στα playoffs.