Παναθηναϊκός νίκησε τον Ολυμπιακό με 60-50 την Πέμπτη στον 4ο τελικό της Α1 Γυναικών στο κλειστό “Παύλος Γιαννακόπουλος” και ισοφάρισε σε 2-2 τη συναρπαστική σειρά τελικών.

Ο πρωταθλητής θα αναδειχθεί σε πέμπτο και τελευταίο αγώνα, αυτήν την Κυριακή (28/4, 15:00) στο ΣΕΦ, αφού ο Ολυμπιακός έχει το πλεονέκτημα έδρας.

Ήταν ένα πολύ κλειστό παιχνίδι, πολύ δυναμικό με έμφαση στην άμυνα και το μαρτυρά και το χαμηλό σκορ.

Ο Ολυμπιακός έπαιξε σε έναν ακόμα αγώνα χωρίς την τραυματισμένη Βίτολα και προηγήθηκε με 8-2, μετά από 3:48 από την έναρξη του αγώνα, για να τελειώσει το δεκάλεπτο ισόπαλο, με 10-10.

Ο Παναθηναϊκός έκανε 9-0 σερί στο τέλος του ημιχρόνου, με πρωταγωνίστρια την Τσβίτκοβιτς μετατρέποντας το 18-17 σε 27-17.

Η διαφορά έφτασε και στους 13 πόντους με την έναρξη της Γ’ περιόδου, 32-19 και ξαναπήγε σε αυτό το επίπεδο, στο 43-30, πριν κλείσει το Γ’ δεκάλεπτο στο 43-33.

Η διαφορά έφτασε έως τους 17 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο, 52-35, 56-39, 60-43, πριν μειώσει με 0-7 στο φινάλε ο Ολυμπιακός για το τελικό 60-50.

Η Αντριάνα Τσβίτκοβιτς ήταν κορυφαία για την ομάδα της Ελένης Καπογιάννη, με 20 πόντους. Η Αλέιν είχε 10 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ 8 πόντους και 5 ασίστ είχε η Παυλοπούλου.

Σταμολάμπρου και Σωτηρίου πέτυχαν από 7 πόντους για τις νικήτριες.

Για τον Ολυμπιακό η Αγγελική Νικολοπούλου ήταν μοναδική διψήφια σκόρερ με 14 πόντους, έχοντας και 7 ριμπάουντ.

Από 9 πόντους πέτυχαν Σπυριδοπούλου και Χριστινάκη.

Τα δεκάλεπτα: 10-10, 27-17, 43-33, 60-50

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Σταμολάμπρου 7, Καρακασίδου, Παυλοπούλου 8 (2), Τσβίτκοβιτς 20 (2), Σωτηρίου 7, Αλεξανδρή 6 (2), Τζόουνς 2, Αλέιν 10, Χαιριστανίδου.

Ολυμπιακός (Νίκλας): Γουίλιαμς 3, Σπυριδοπούλου 9 (1), Σύρρα, Νικολοπούλου 14 (1), Καρλάφτη, Δίελα 2, Χριστινάκη 9 (1), Κολλάτου 5 (1), Τόμπιν 8.