Το πόσο δύσκολη θα είναι η προσεχής Euroleague μάς υπενθύμισε η Μακάμπι Τελ Αβίβ, το Σάββατο (21/09) στο ΟΑΚΑ, όπου νίκησε με 82-71 τον Παναθηναϊκό, στον ημιτελικό του 2ου Τουρνουά “Παύλος Γιαννακόπουλος”.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, ήταν κυρίαρχη στο ΟΑΚΑ, πληρέστατη σχεδόν σε όλα της τα κομμάτια και παρά την απουσία δύο παικτών, είχε καλό ρυθμό, εξαιρετικό διάβασμα του παιχνιδιού, με σκληρό χαρακτήρα και προφανώς και πιο έτοιμη από τον Παναθηναϊκό.

Από την άλλη, η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη, φάνηκε ότι θέλει χρόνο, πρέπει να δέσει πολλά κομμάτια, πρέπει να επιστρατεύσει τον αμυντικό της εγωισμό τον οποίο δεν έδειξε στο ΟΑΚΑ, το Σάββατο. Οι Ισραηλινοί σκόραραν πιο εύκολα, ειδικά στο πρώτο μισό, ήταν απόλυτοι νικητές στη μάχη των ριμπάουντ (44-22, με 11-3 επιθετικά) και με πιο σωστές επιλογές (65% δίποντο!) πήραν τη νίκη.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ είχε καλύτερη παρουσία στο παρκέ με την έναρξη του αγώνα και αφού προηγήθηκε με 10-2 έθεσε τους “κανόνες” του παιχνιδιού.

Με γρήγορες επιθέσεις, έπιανε απροετοίμαστη την ελληνική άμυνα και όποτε δεν είχε γρήγορο καλάθι, είχε καλύτερους αυτοματισμούς και χτυπούσε και από κοντά. Κι έπειτα από το υπέρ της 24-20, μπήκε στο παιχνίδι κι ο παράγοντας-Τάιλερ Ντόρσεϊ!

Ο Ελληνοαμερικανός γκαντ πέτυχε σε έξι λεπτά στη β’ περίοδο 14 πόντους με 3/4 τρίποντα και το μυαλό όλων μας, πήγε για έναν… άγνωστο λόγο, στο Παγκόσμιο Κύπελλο και την Εθνική μας.

Ο Παναθηναϊκός έδειξε να ψάχνεται, λογικό για την εποχή, έχει να δουλέψει πολλά πράγματα διότι με το ρόστερ που έχει, διαθέτει πάμπολλες επιλογές, αλλά προφανώς, χρειάζεται χρόνο.

Ο Ταϊρίς Ράις υπήρξε ο παίκτης που κράτησε κάπως την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη κοντά στο σκορ. Πέτυχε 17 πόντους στο πρώτο ημίχρονο κι ο Παναθηναϊκός μείωσε στο ημίχρονο στους εννέα, 45-54, ενώ λίγο νωρίτερα είχε βρεθεί έως το -13, 36-49.

Ο Παναθηναϊκός βελτίωσε κάποιες από τις αμυντικές του αδυναμίες στο δεύτερο μισό του αγώνα.

Κυρίως έριξε το ρυθμό που προφανέστατα βόλευσε τους Ισραηλινούς και μείωσε τον αριθμό επιθέσεων.

Ωστόσο έχανε όλες τις μάχες στις ρακέτες και ειδικά τα ριμπάουντ που του κόστισαν σε διάρκεια.

Για αυτό και ακολουθούσε στο σκορ σε διψήφιες διαφορές με εξαίρεση το φινάλε που μείωσε σε 67-75 και κατόπιν έχασε δύο ευκαιρίες να μειώσει παραπάνω, αλλά αστόχησε και στα δύο τρίποντα που του έδωσε η αντίπαλη άμυνα.

Αυτό που είναι αντιληπτό, στη συγκεκριμένη χρονική περίοδο, είναι πως ο Παναθηναϊκός χρειάζεται πολλή δουλειά, έχει πολλά πράγματα να καλύψει, να βρει χημεία, ρόλους, σχήματα κατά περίσταση, αφού το υλικό το έχει.

Ακόμα κι η Μακάμπι άλλωστε, κατά δήλωση του Γιάννη Σφαιρόπουλου, έπειτα από τον αγώνα, έχει δουλειά μπροστά της, η σεζόν είναι μεγάλη, με πολλές στροφές και η Euroleague της σεζόν 2019/20

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 45-54, 56-70, 71-82

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ: Τόμας 11 (2), Ράις 17 (1), Παπαγιάννης 2, Παπαπέτρου 10 (2), Παππάς, Τζόνσον, Μπράουν 2, Καλάθης 5, Φριντέτ 15 (3), Γουάιλι 4, Μήτογλου 2, Μπεντίλ 3 (1).

Δεν αγωνίστηκε ο Ίαν Βουγιούκας

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ: Μπράιαντ 11 (1), Γουίλμπεκιν 11 (2), Χάντερ 10, Σ. Κοέν, Άβντιγια 2, Ντόρσει 18 (3), Ντιμπαρτολομέο, Γουόλτερς 9 (1), Τζ. Κοέν 7, Μπλακ 14, Ζούσμαν.