Προμηθέας Πάτρας

Ο Προμηθέας Πάτρας, επέστρεψε στις εγχώριες διοργανώσεις μετά την ήττα από την Βίρτους Μπολόνια και επικράτησε πολύ εύκολα της Κύμης (94-61) για την 7η αγωνιστική της Basket League το απόγευμα του Σαββάτου (24/11).

Ο Προμηθέας Πάτρας έδειξε από την αρχή του αγώνα τα… “δόντια” του στην Κύμη, βάζοντας κάτω την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη και χωρίς να της αφήσει κάποιο περιθώριο πήρε μία εύκολη νίκη από την πρώτη περίοδο κιόλας.

Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά έπαιξαν εκπληκτικό μπάσκετ καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα και ειδικά στο πρώτο ημίχρονο.

Με διαρκή πίεση, υποχρέωσαν την Κύμη σε 15 λάθη στο πρώτο μισό του αγώνα κάτι που  εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρον. Πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Προμηθέας κατάφερε να προηγηθεί ακόμα και με 36 πόντους  (47-11).

Η κόρνα του ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια με το σκορ να στο 54-25.

Το σημαντικό νέο όμως ήρθε από τους φιλοξενούμενους, καθώς ο Ουάσινγκτον είχε μία διαφωνία με τον Γιάννη Καστρίτη και μετά τη λήξη του ημιχρόνου δεν επέστρεψε στον αγώνα.

Το δεύτερο μισό ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, καθώς οι γηπεδούχοι διατήρησαν τη διαφορά που είχαν δημιουργήσει.

Ο Μάκης Γιατράς έδωσε τόπο στα νιάτα, καθώς οι Χρυσόστομος Σανδραμάνης και Ραφαήλ Λαναράς, πραγματοποίησαν την πρώτη τους εμφάνιση στην Basket League, σκοράροντας και τους πρώτους τους πόντους!

Ο πρώτος σημείωσε 9 με 3/5 τρίποντα, ενώ ο Λαναράς πέτυχε 2 με 2 εύστοχες βολές.

Τελικά ο Προμηθέας Πάτρας πήρε το ροζ φύλλο αγώνα εύκολα, με 94-61 και σημείωσε την 5η του νίκη στο πρωτάθλημα της Basket League.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Τερέλ Παρκς, με 22 πόντους και 12 ριμπάουντ. Από κοντά ήταν οι Πέτρος Γερομιχαλός με 21 πόντους (9/9 δίποντα, 1/1 τρίποντα) και Τζέικ Όντουμ με 4 πόντους και 14 ασίστ.

Για την Κύμη μόνο δύο διασώθηκαν, καθώς ο Κρις Χόρτον με 13 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Ρόντερικ Κάμφορ με 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα:33-7, 54-25, 70-46, 94-61

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Μπράουν 4, Έλις 14, Γκίκας 2, Λίποβι 9 (1), Σαλούστρος 4, Γερομιχαλός 21 (1), Μέιερ 3 (1), Όντουμ 4 (14 ασίστ), Παρκς 22, Σανδραμάνης 9 (3), Τσαϊρέλης, Λαναράς 2.

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Χόρτον 13, Σαγκς 9, Τουντζιαράκης 6, Κάμφορ 12 (2), Ουάσινγκτον 1, Τσιάρας 2, Πουλιανίτης 2, Μαραγκός 5 (1), Στυλιανού 5 (1), Μητσιμπόνας, Γερομίχαλος, Χολμς 6 (1).