Χολαργός

Τη μεγαλύτερη νίκη της ιστορίας του πέτυχε το απόγευμα του Σαββάτου (22/12) ο Χολαργός που νίκησε μέσα στο Nick Galis Hall τον Άρη με 59-58!

Το καλάθι του Ντάνι Αγκμπελέζε από ασίστ του Λοβ έγραψε το τελικό σκορ με τρία δεύτερα για το τέλος κι ενώ στην τελευταία του επίθεση ο Άρης έχασε τρίποντο με τον Βεργίνη!

Το αποτέλεσμα ήταν να γνωρίσει την πέμπτη εντός έδρας ήττα του σε ισάριθμους αγώνες, πρωτοφανές ιστορικά για την ομάδα της Θεσσαλονίκης!

Κι όλα αυτά ενώ έκανε το ντεμπούτο του στον πάγκο του Άρη ο νέος του προπονητής ο Γιάννης Καστρίτης!

Ο Άρης άρχισε πολύ καλά τον αγώνα, και ο ενθουσιασμός φάνηκε στα καλά ποσοστά αφού με 4/9 τρίποντα μόλις στο πρώτο δεκάλεπτο, προηγήθηκε με 14-6 και 22-10! Παράλληλα οι παίκτες του πήραν τα μισά από τα (10) ριμπάουντ στη ρακέτα του Χολαργού.

Άρης-Χολαργός

Η επιβλητική παρουσία των γηπεδούχων έφτασε στο απόγειό της στα μισά της β’ περίοδου όταν εκτόξευσε τη διαφορά στους 17 πόντους, με 31-14 και 4:23 για το φινάλε.

Ο Χολαργός άργησε, αλλά έβγαλε αντίδραση. Κυρίως με τον Ζερμέν Λοβ αλλά και τους Αγκμπελέζε-Γιάνκοβιτς πρόλαβε να ροκανίσει τη διαφορά και να πάει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με μονοψήφια διαφορά, 36-29.

Μάλιστα στην τρίτη περίοδο, ο Χολαργός κυριάρχησε στο παρκέ του Nick Galis Hall.

Δέχτηκε μόλις οκτώ πόντους, αφού ανεβάζοντας την πίεση στην άμυνα οδήγησε τον Άρη σε επτά λάθη σε αυτό το δεκάλεπτο! Κι όταν με τη μαχητικότητα περιόρισε και τη δράση του Άρη στο επιθετικό ριμπάουντ έφτασε σε ανατροπή!

Από το 41-34, προσπέρασε με 41-42 με καλάθι του Γιάνκοβιτς, αλλά ο Μπελ έσωσε στην εκπνοή το προβάδισμα του Άρη αφού με καλάθι και φάουλ που κέρδισε, έκλεισε την τρίτη περίοδο στο 44-42.

Το θρίλερ μόλις άρχισε και μέχρι το φινάλε οι δύο ομάδες έδωσαν μεγάλη μάχη κυρίως με την άμυνά τους. Στα τελευταία 2:39 το προβάδισμα άλλαξε έξι (6) φορές!!! Ήταν προφανές ότι ο… τελευταίος που θα πάρει σωστή απόφαση και δεν θα κάνει λάθος θα κερδίσει!

Κι αυτός ήταν ο Χολαργός που στην τελευταία του επίθεση, ο Ζερμέιν Λοβ, κορυφαίος των νεοφώτιστων, έκανε τη διείσδυση, είδε τον Αγκμπελέζε ελεύθερο κι εκείνος πέτυχε το νικητήριο καλάθι! Νικητήριο γιατί ο Δημήτρης Βεργίνης έχασε το τελευταίο σουτ.

Ο Άρης είχε 6/23 τρίποντα (!), τον Μποχωρίδη και τον Τζόουνς σε κακή μέρα, ενώ ο Χολαργός σούταρε 5/8 τρίποντα στο δεύτερο ημίχρονο έχοντας καλές επιλογές και καθαρό μυαλό όταν πια “έκαιγε” η μπάλα.

Το μεγαλύτερο όπλο όμως για την ιστορική νίκη της ομάδας του Άρη Λυκογιάννη ήταν η άμυνα, που κράτησε τον Άρη σε μόλις 22 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ είχε πετύχει 22 μόνο στην πρώτη περίοδο!

Ο Χολαργός έχασε με τραυματισμό στο δεξί γόνατο τον Διονύση Σκουλίδα η κατάσταση του οποίου θα αποτιμηθεί μόλις ολοκληρωθούν οι ιατρικές εξετάσεις.

Τα δεκάλεπτα: 22-10, 36-27, 44-42, 58-59,

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Τζόουνς 4, Κάιζερ 3, Βεργίνης 8 (2), Μποχωρίδης 4 (1), Φλιώνης 5 (1), Μπελ 14 (2), Νταλό 2, Χρηστίδης, Σλαφτσάκης 8 (1), ΜακΓκι 10, Χάρις, Αγγέλου.

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Λυκογιάννης): Αγκμπελέζε 10, Οκερεαφόρ, Καλαϊτζάκης, Φιτζπάτρικ 5 (1), Σπυριδωνίδης 5 (1), Καμπερίδης, Κώττας 2, Λαβ 14 (1), Χόκινς 7 (1), Σκουλίδας 3 (1), Γιάνκοβιτς 6, Τάλτον 7 (2).