Βίρτους

Την έκτη διαδοχική της νίκη σε όλες τις διοργανώσεις πήρε η Βίρτους Μπολόνια, η οποία λύγισε εκτός έδρας την Κρεμόνα με 87-75.

Στα τελευταία πέντε ματς δεν έπεφτε κάτω από τους 90 πόντους, όμως και σήμερα, που έβαλε μόλις… 87, η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο έφυγε χαμογελαστή από το παρκέ του “Palasport Mario Radi”.

Έκανε, λοιπόν, το 9-2 η Βίρτους στο ιταλικό πρωτάθλημα και ακολουθεί την πρωτοπόρο Αρμάνι Μιλάνο του 11-0, πριν από το εντός έδρας ματς με τον Προμηθέα Πάτρας (15/12, 21:30) για το EuroCup.

Αναφορικά με το σημερινό παιχνίδι, οι φιλοξενούμενοι τα χρειάστηκαν στο α’ ημίχρονο, προτού σημειώσουν 27 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο και αλλάξουν την εικόνα.

Καταλυτικός ο Αμάρ Αλιμπέγκοβιτς, ο οποίος πέτυχε ρεκόρ καριέρας με τους 25 πόντους του.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 41-43, 60-70, 75-87

ΒΟΝUS: Ένα μαγικό… πέρασμα του Μίλος Τέοντοσιτς