Ρεάλ

Δύο ημέρες μετά το κλάσικο σε επίπεδο EuroLeague, η Ρεάλ Μαδρίτης και η Μπαρτσελόνα συνέχισαν με νίκες στο πρωτάθλημα Ισπανίας.

Πρώτα μπήκε στον… χορό η ηττημένη του κλάσικο, αλλά πρωτοπόρος της Liga ACB.

Η Ρεάλ Μαδρίτης του 12-1 δεν είχε καθόλου εύκολο έργο απέναντι στην Ουνικάχα Μάλαγα του 6-7, όμως βρήκε τον τρόπο να επικρατήσει με 79-74.

Το επιμέρους 31-16 στο τρίτο δεκάλεπτο διαφοροποίησε τα δεδομένα του αγώνα, αν και οι φιλοξενούμενοι δεν πέταξαν ποτέ λευκή πετσέτα.

Ο Άνταμ Χάνγκα αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ της Ρεάλ με 14 πόντους, όσους σημείωσε κι ο Άξελ Μπουτέιγ για χάρη της Μάλαγα, η οποία στις 21 Δεκεμβρίου θα αντιμετωπίσει επί ελληνικού εδάφους το Λαύριο για το BCL.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 31-37, 62-53, 79-74

ΜπαρτσελόναΠιο εύκολο ήταν το έργο της Μπαρτσελόνα, στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Τενερίφη, την οποία νίκησε με 75-60.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους είχε σταθερά το προβάδισμα, αλλά οι γηπεδούχοι βρίσκονταν κοντά στο σκορ.

Με το 50-55 να μαρτυρά σασπένς, ο Νίκολα Μίροτιτς, MVP της 14ης αγωνιστικής στη Euroleague, σημείωσε ένα καθοριστικό τρίποντο.

Αυτό το επιμέρους 10-20 υπέρ της Μπαρτσελόνα (μετά το 50-55), φανερώνει ότι η νίκη ήρθε τελικά αρκετά εύκολα, σε ένα ματς που ο Ντάντε Έξουμ (ντεμπούτο στην ACB) σημείωσε 8 πόντους.

Κορυφαίος και πάλι ο Μίροτιτς με 18 πόντους και 6 ριμπάουντ σε 19 λεπτά συμμετοχής.

Υπενθυμίζεται ότι την προσεχή Πέμπτη (16/12, 21:00) η ομάδα του Γιασικεβίτσιους θα δοκιμαστεί στο ΟΑΚΑ με τον Παναθηναϊκό.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 27-33, 45-53, 60-75