Η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού έδωσε την πρώτη-ιστορική μάχη της στην Euroleague Γυναικών, αλλά γνώρισε την ήττα από την ανώτερη Φενέρμπαχτσε με 63-54, το βράδυ της Τετάρτης (24/10) στη Χαλκίδα.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε ακόμα και με 9 πόντους (24-15) στην αρχή του δεύτερου δεκάλεπτου.

Ωστόσο οι παίκτριες του Γιώργου Παντελάκη δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό της Φενέρμπαχτσε. Συγκεκριμένα ο Ολυμπιακός πέτυχε, στα πρώτα 15 λεπτά του αγώνα, 30 πόντους, αλλά η συνέχεια δεν ήταν η ανάλογη.

Η Φενέρμπαχτσε έδειξε την ποιότητά της και κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι και στη συνέχεια να πάρει κεφάλι στο σκορ, καθώς στο τέλος της τρίτης περιόδου προηγούταν με 10 πόντους (52-42).

Οι παίκτριες του Ολυμπιακού προσπάθησαν να επιστρέψουν στον αγώνα αλλά οι προσπάθειες τους δεν βρήκαν στόχο και τελικά ηττήθηκαν με 63-54.

Τηλεφώνημα για βόμβα!

Να σημειωθεί ότι στα δύο πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου οι άνθρωποι της Αστυνομίας ενημερώθηκαν ότι έχει τοποθετηθεί βόμβα στο κλειστό της Χαλκίδας και ο αγώνας διεκόπη για περίπου 10 λεπτά. Ωστόσο με γρήγορες κινήσεις ελέγχθηκε ο χώρος και δεν εντοπίσθηκε κάτι.

Πρώτες σκόρερ για τις “ερυθρόλευκες” ήταν οι Τζέσικα Τόμας (11 πόντους) και η Κατερίνα Σωτηρίου (11 πόντους), ενώ θετική παρουσία είχε και η Λικέντρα Τζόνσον με 10 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Για την τουρκική ομάδα πρώτη σκόρερ ήταν η Κέλσεϊ Παλμ με 20 πόντους και 4/8 τρίποντα, ενώ θετική παρουσία είχαν και οι Κια Βον (11 πόντους) και η Αϊσέ Τσόρα (11 πόντους).

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 34-36, 42-52, 54-63.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Τζόνσον 10 (2/7 βολές, 8 ριμπάουντ), Παυλοπούλου 6, Σπυριδοπούλου 6, Σταμάτη 3 (1), Τόμας 11 (1)), Αυτζή, Κοσμά, Λίτση, Μάζιτς 4 (1), Νικολοπούλου 3 , Σωτηρίου 11 (1),

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Γκαρνιέ): Τσατίνεζ, Πλαμ 20 (4/8 τρίποντα), Βον 11 (7 ριμπάουντ), Βεραμεγιένκα 6, Ζανταλασίνι 4 (1), Τσόρα 11 (1), Σοτάνα 7 (1), Ντεμιρμέν 4, Γιαβάς.