Στις σωστές αποφάσεις στο τέλος, απέδωσε τη νίκη της ομάδας της επί του Ολυμπιακού, με 68-65 την Τετάρτη, η προπονήτρια του Παναθηναϊκού, Ελένη Καπογιάννη.

Στάθηκε δε στη συμπαράσταση που είχε ο Παναθηναϊκός τόσο από τον κόσμο, όσο και από τους δύο παίκτες της ανδρικής ομάδας, Χουάντσο Ερνανγκόμεθ και Τζέριαν Γκραντ.

“Αυτά τα ματς είναι κλειστά. Ο Ολυμπιακός έκανε ένα καλό παιχνίδι γιατί του το επιστρέψαμε και δεν είμαστε τόσο σκληρές όσο θα έπρεπε.

Η ομάδα μας έβγαλε χαρακτήρα και έχει αποδείξει ότι ξέρει να επιστρέφει και πιστεύω στο τέλος πήραμε σωστές αποφάσεις. Θα μπορούσαμε να έχουμε τελειώσει το ματς στην κανονική διάρκεια όμως καις το τέλος είχαμε καλές αποφάσεις.

Η Σταμολάμπρου ήταν μια απουσία της τελευταίας στιγμής και ήταν στο νοσοκομείο σήμερα.

Ευχαριστούμε τους δύο παίκτες της ανδρικής ομάδας που ήρθαν σήμερα.

Ωστόσο και πάλι θέλω να ευχαριστήσω τον κόσμο.

Δεν έχω ξαναζήσει τέτοια ατμόσφαιρα. Είναι εκπληκτικό αυτό που συμβαίνει στο γήπεδο μας”.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Θάνος Νίκλας δήλωσε έπειτα από τον αγώνα:

Θάνος Νίκλας:

“Αυτό που θέλω να πω και να εκφράσω μετά το τέλος αυτού του τελικού, είναι τη βαθιά μου λύπη και τα περαστικά μου στην τραυματισμένη μας αθλήτρια, την Κρίστιν Βίτολα, η οποία μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου.

Το μυαλό μας και η συμπαράστασή μας είναι εκεί, της ευχόμαστε περαστικά. Όσον αφορά στο παιχνίδι, σίγουρα μπορούμε να πούμε πάρα πολλά πράγματα. Δεν συνηθίζω να μιλάω για διαιτησία, αλλά αυτά που βιώσαμε, είδαμε, έγιναν και αντιμετωπίσαμε δεν αντικατοπτρίζουν αγώνα μπάσκετ.

Συγχαρητήρια στα κορίτσια, που παρά τις συνθήκες αυτές, έφτασαν το ματς στην παράταση.

Δυστυχώς, δεν αντέξαμε στο τέλος, από δικά μας λάθη και από κάποια ριμπάουντ που δεν πήραμε στο φινάλε και έτσι, χάσαμε τη νίκη. Η σειρά έχει μέλλον.

Τώρα, δίνουμε τον επόμενο τελικό στην έδρα μας, πολύ σημαντικό ματς, πρέπει να δούμε τι μπορούμε να διορθώσουμε. Πρέπει να δούμε σε τι κατάσταση θα είναι η Βίτολα”.

Οι δηλώσεις των αθλητριών του Παναθηναϊκού:

Πηνελόπη Παυλοπούλου:  “Ήταν πολύ δύσκολο ματς και κρίθηκε στις λεπτομέρειες όπως γίνεται στους τελικούς. Μας έφερε και πάλι στα ίσα αυτή η νίκη. Ωστόσο πρέπει να πετύχουμε δύο ακόμα νίκες για να το καταφέρουμε. Τα βγάλαμε πέρα και κρατάμε τα θετικά. Θα ξαναβγάλουμε αυτή την ένταση που δείξαμε σήμερα”.

Διονυσία Αλεξανδρή: “Η Σταμολάμπρου είναι ένα βασικό στέλεχος της ομάδας και το μάθαμε μισή ώρα πριν την έναρξη του αγώνα. Η ομάδα μας έχει βάθος και το δείξαμε. Καταφέραμε μείναμε στο πλάνο και θέλω να δώσω συγχαρητήρια”.

Φαίη Κωτούλα: “Αυτά τα παιχνίδια είναι πάντα ντέρμπι και στο τέλος σε κάποια σουτ φαίνεται η ψυχή και το πάθος. Αρνηθήκαμε να χάσουμε σήμερα και το δείξανε όλα τα κορίτσια ψυχή και σώμα”.

H Αγγελική Νικολοπούλου, από πλευράς Ολυμπιακού, δήλωσε:

“Ηταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Θεωρώ, ότι το κάναμε δύσκολο εμείς οι ίδιες. Δεν παίξαμε καθόλου καλά στην επίθεση στο δεύτερο ημίχρονο και αυτό μας στοίχισε.

Για ακόμη μια φορά, τα επιθετικά ριμπάουντ ήταν πληγή για εμάς, ειδικά αφού χάσαμε τη Βίτολα, μετά από χτύπημα στο πρόσωπο!

Να ευχηθώ, σε αυτό το σημείο, περαστικά στη συμπαίκτρια μου. Η σειρά συνεχίζεται στο γήπεδο μας, με τον κόσμο μας, για το 2-1”.