Κλάιμπερν
Twitter Anadolu Efes SK

Παίζοντας εκπληκτικό μπάσκετ για δεύτερο σερί παιχνίδι, η Εφές συνέτριψε την Μπαρτσελόνα με 98-74 στο Σινάν Ερντέμ, για την 22η αγωνιστική της EuroLeague.

Μετά από τις 7 σερί ήττες, η ομάδα του Ερντέμ Τζαν πέτυχε 2η συνεχόμενη νίκη, έπειτα από το 99-75 επί της Βίρτους Μπολόνια και ανέβηκε στο 9-13.

Η ομάδα του Ρότζερ Γκριμάου παραμένει 2η με ρεκόρ 15-7, όμως γνώρισε την ήττα μετά από τέσσερις σερί νίκες στη διοργάνωση.

Η τουρκική ομάδα κάλυψε και τη διαφορά, αφού στον αγώνα του πρώτου γύρου, η Μπαρτσελόνα είχε επικρατήσει της Εφές με 91-74.

Με πρωταγωνιστή τον Τίμπορ Πλάις, η Εφές προηγήθηκε με 24-15 στο 12′, όμως η Μπαρτσελόνα έκανε ένα επιμέρους 5-16 με μπροστάρη τον Γουίλι Ερνανγκόμεθ και πήρε το προβάδισμα (29-31 στο 16′).

Η αφύπνιση του Σέιν Λάρκιν έδωσε ξανά το προβάδισμα στους γηπεδούχους στο τέλος του ημιχρόνου (42-39).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Εφές πήρε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά που έφτασε μέχρι το +12 (70-58 και72-60 στο 30′).

Με έξι σερί πόντους του Ροντρίγκ Μπομπουά στις αρχές της τελευταίας περιόδου, το σκορ έγινε 78-60 και όλα τελείωσαν, με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και τους 25 πόντους (94-69 στο 37′).

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Ροντρίγκ Μπομπουά (21π., 5ασ.), Τίμπορ Πλάις (17π., 7ρ.), Νταν Οτούρου (16π., 6ρ.) και Σέιν Λάρκιν (15π., 8ασ.).

O Γουίλ Κλάιμπερν επέστρεψε στη δράση μετά από 7 εβδομάδες και είχε 5 πόντους-3 ριμπάουντ.

Το πρώτο καλάθι του Κλάιμπερν:

Πρώτοι σκόρερ των ηττημένων ήταν οι Γουίλι Ερνανγκόμεθ (18π., 4ρ.), Ρόκας Γιοκουμπάιτις (14π., 5ασ.) και Νίκολα Κάλινιτς (14π., 4ρ., 4ασ.).

Η Εφές παρατάχθηκε χωρίς τους Τζούστους Χόλατζ, Ερκάν Γιλμάζ και Ντόγκους Οζντεμίρογλου, ενώ ο Ρότζερ Γκριμάου δεν είχε ξανά στη διάθεσή του τους Νίκολας Λαπροβίτολα, Άλεξ Αμπρίνες, Τζέινς Νάτζι και Μίκαελ Καϊσέδο.

Δύο εκ των τριών διαιτητών του αγώνα ήταν Έλληνες, οι Γιάννης Φούφης και Βάσω Τσαρούχα.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 42-39, 72-60, 98-74.