Γκόρντιτς

Μετά την Μπασκόνια και την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, η Μπαρτσελόνα ήταν το τρίτο θύμα της Μπούντουτσνοστ στην Ποντγκόριτσα, αφού η ομάδα του Ντζίκιτς επικράτησε με σκορ 67-64 και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 3-8, ενώ οι Καταλανοί έπεσαν στο 6-5.

Το παιχνίδι ήταν νευρικό και κλειστό στο πρώτο δεκάλεπτο (14-15), όμως στη δεύτερη περίοδο η Μπούντουτσνοστ προηγήθηκε ακόμα και με 7 πόντους (26-19) με τον Ντανίλο Νίκολιτς σε πολύ καλή βραδιά. Η Μπαρτσελόνα αντέδρασε με τον Άνταμ Χάνγκα, έτρεξε ένα σερί 14-5 και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 33-31.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο ολοκληρώθηκε με το σκορ ισόπαλο 46-46. Ίδιο σκηνικό και στην τελευταία περίοδο (59-59 στο 37′), όμως σε εκείνο το σημείο ο… καυτός στο τέταρτο δεκάλεπτο Νεμάνια Γκόρντιτς πέτυχε ένα τρίποντο, ο Έντουιν Τζάκσον ένα λέι απ και έδωσαν το προβάδισμα στους γηπεδούχους με 64-59.

Ο Κούριτς μείωσε σε 64-61 ένα λεπτό πριν το τέλος, ο Ερλ Κλαρκ είχε 1/2 βολές (65-61), ο Σίνγκλετον κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια για τρίποντο και ευστόχησε και στις 3 βολές στα 17 δευτερόλεπτα (65-64). Η Μπαρτσελόνα άργησε αλλά έκανε φάουλ στον Τζάκσον στα 5.2 δευτερόλεπτα, αυτός ευστόχησε και στις δύο βολές (67-64), όμως ο Πέσιτς δεν είχε κρατήσει τάιμ άουτ και ο Χάνγκα έχασε το τελευταίο τρίποντο που θα έστελνε τον αγώνα στην παράταση.

MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ερλ Κλαρκ, ο οποίος μέτρησε 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 κοψίματα, μία ασίστ και 5 κερδισμένα φάουλ!