Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός άφησε στα αποδυτήρια τα καλά ποσοστά του ευστοχίας από το πρώτο μέρος, πέτυχε μόλις 27 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο και γνώρισε την ήττα από τη Ζαλγκίρις με 83-75 στο Κάουνας, το βράδυ της Πέμπτης (06/12) για την 11η αγωνιστική της Euroleague.

Ο Ολυμπιακός σκόραρε με το σταγονόμετρο στο δεύτερο ημίχρονο, είχε μόλις 9/26 σουτ κι έκανε τον αριθμό ρεκόρ των 15 λαθών σε ένα ημίχρονο, ενώ είχε μηδέν (0) στο πρώτο για να χάσει ένα ματς που στο πρώτο ημίχρονο φαινόταν δικό του.

Ο Γιώργος Πρίντεζης έβαλε το τρένο του Ολυμπιακού στις ράγες για ένα από τα πιο εντυπωσιακά δεκάλεπτα στη φετινή Euroleague. Με 4/4 τρίποντα πέτυχε 14 από τους 29 πόντους του Ολυμπιακού στην πρώτη περίοδο για το +10 (29-19)! Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ μέτρησε 7/9 τρίποντα σε αυτό το διάστημα κι η αλήθεια είναι ότι πάλι με τον ίδιο τρόπο συντήρησε τη διαφορά στην ανάπαυλα.

Ανεβάζοντας την απόδοσή της στην άμυνα, με φοβερά ποσοστά μέσα στη ρακέτα και τον Μάριους Γκριγκόνις να φτάνει στους 11 πόντους σε 10:20 συμμετοχής, η Ζαλγκίρις Κάουνας μείωσε στους 2 (40-42) με 1:08 για το ημίχρονο, αλλά τα τρίποντα των Παπανικολάου και Στρέλνιεκς επανέφεραν την…. τάξη!

Ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια με 48-40, από 10/16 τρίποντα και μηδέν (ναι μηδέν) λάθη!

Όλα τα στραβά όμως έγιναν στη Γ’ περίοδο για την ελληνική ομάδα. Έχασε τα 10 πρώτα σουτ που έκανε στα έξι πρώτα λεπτά του δεκαλέπτου και πρόλαβε να κάνει μαζεμένα οκτώ λάθη ενώ είχε μηδέν στο ημίχρονο.

ΟλυμπιακόςΦυσικά η Ζαλγκίρις  το εκμεταλλεύτηκε (4 κλεψίματα) μάζεψε αμέσως το -8 του ημιχρόνου και στην εκπνοή του δεκαλέπτου προηγήθηκε με 60-59 με λέι απ του Νέιτ Γουόλτερς!

Κι ενώ είχε 2/11 τρίποντα μέχρι εκείνο το σημείο ξεκίνησε την τελευταία περίοδο με 2/2 κι έφτασε από το εις βάρος της 56-59 στο 68-59 με 8:25 για το τέλος!

Το κακό για την ελληνική ομάδα ήταν πως σε όλο το δεύτερο ημίχρονο  ο Βασίλης Σπανούλης έδειχνε να παλεύει μόνος. Ο Ολυμπιακός είχε παγιδευτεί στην αποτελεσματική άμυνα ζώνης των Λιθουανών, οι οποίοι πλέον είχαν ρίξει το μεγαλύτερο βάρος της ενέργειάς τους στην άμυνα.

Ο Γουίλιαμς-Γκος πέτυχε το δεύτερο καλάθι του στον αγώνα με 4:00 για τη λήξη, αλλά και πάλι, μείωσε στους 6, 70-64. Μόνο ο Ζακ ΛεΝτέι προσέφερε σκορ στην ομάδα του, ο Ολυμπιακός είχε 9/26 σουτ (6/16, 3/10) στο δεύτερο ημίχρονο και φτάνοντας στα 15 λάθη σε αυτό το 20άλεπτο δεν θα μπορούσε να ζητήσει περρισσότερα.

Τα δεκάλεπτα: 19-29, 40-48, 60-59, 83-75

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 12, Γουόλτον, Γουόλτερς 14 (1 τριπ., 7 ριμπ., 6 ασίστ), Γουόκαπ, Βέστερμαν, Μπιρούτις 2, Μιλάκνις 6 (2), Γουάιτ 13, Γιοκουμπάιτις, Γκριγκόνις 19 (3), Καβαλιάουσκας 12, Ουλανόβας 5 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 9 (1), Τολιόπουλος, Σπανούλης 9 (1/6 τριπ, 8 ασίστ), Τίμα 9 (3), Μιλουτίνοβ 4, Στρέλνιεκς 5 (1), Βεζένκοφ, Πρίντεζης 18 (4/4 τριπ.), Παπανικολάου 6 (2), Μάντζαρης, Μπόγρης, ΛεΝτέι 15 (1).