Σημαντική εκτός έδρας νίκη επί της Μονακό πέτυχε την Τρίτη η Εφές, με 89-82 στην 8η αγωνιστική της EuroLeague.

Με τα τρία γκαρντ της σε σπουδαία μέρα, Λάρκιν, Μπομπουά και Τόμπσον, είχε σκορ όποτε το χρειάστηκε, 24 ασίστ, οδήγησε το παιχνίδι και στα 40 λεπτά και έφτασε σε 4-4 ρεκόρ.

Η Μονακό έπεσε στο 5-3, δεν πήρε κάτι περισσότερο από τα +9 επιθετικά ριμπάουντ και με 7/21 τρίποντα χδεν μπορούσε να γυρίσει την εις βάρος της κατάσταση.

Ο Λάρκιν έκανε φετινό ρεκόρ πόντων με 25, ο Μπομπουά πέτυχε 21 κι ο Ντάριους Τόμπσον είχε 16 για τους νικητές.

Ο Τζόρνταν Λόιντ ήταν πρώτος σκόρερ της Μονακό με 19 πόντους, 13 είχε ο Τζον Μπράουν με 8 ριμπάουντ (τα 5 επιθετικά) και ο Ντονάτας Μοτεγιούνας.

Ο Μάικ Τζέιμς πέτυχε και τους 12 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο.

Με το δίδυμο Λάρκιν-Μπομπουά σε καλή μέρα και τον Πλάις ουσιαστικό, η ομάδα του Τζαν πήρε το προβάδισμα σταθερά από την αρχή του αγώνα. Έφτασε στο +6 λίγο πριν τελειώσει το δεκάλεπτο με 25-28 με τον Οκόμπο.

Δείτε το τρίποντο με το οποίο ο Έλι Οκόμπο μείωσε 25-28:

Η Μονακό έμεινε μέσα στο παιχνίδι, μολονότι ο Τζέιμς ήταν μακριά από τα γνώριμα στάνταρ, του, όντας άποντος στο πρώτο ημίχρονο με 0/3 σουτ.

Ο Ντονάτας Μοτεγιούνας, όμως, έδωσε σκορ (11π. στο ημίχρονο) κι οι Μονεγάσκοι έμειναν κοντά στο σκορ χάρη στο επιθετικό τους ριμπάουντ, καθώς είχαν 8 στα πρώτα 14 λεπτά (με σκορ 29-33) ενώ τελείωσαν με 10 το 20άλεπτο, ενώ η Εφές είχε μόλις 2.

Για αυτό οι γηπεδούχοι μείωσαν από το -8 (34-42 και 40-48) στο 44-48 του ημιχρόνου.

Δείτε μια δημιουργία του Λάρκιν για τον Πλάις:

Το ίδιο έργο είδαμε και στην τρίτη περίοδο, με τον Λόιντ να παίρνει την “μπαγκέτα” των γηπεδούχων και τον Τζον Μπράουν να σιγοντάρει, για να μείνουν ξανά κοντά στο σκορ, μολονότι η Εφές έφυγε κάποια στιγμή με 9 πόντους, 52-61, με 5 συνεχόμενους πόντους του Ντάριους Τόμπσον, που πήρε πιο πολλές επιθέσεις στο τρίτο δεκάλεπτο.

Η Εφές κράτησε με τα γκαρντ της το προβάδισμα στην τελική ευθεία και βρέθηκε στο +7, 83-76 με 2:46 στο ρολόι.

Δείτε το τρίποντο του Λάρκιν για το +7:

Η τελευταία αναλαμπή των γηπεδούχων, τους έφερε πάλι στους 3, 80-83, όμως ο Κλάιμπερν, μολονότι σε κακή μέρα επιθετικά αλλά με 5 ασίστ, 6 ριμπάουντ, έκανε το 80-85, κι ο Λάρκιν απάντησε για το 82-87 στο καλάθι του Ντιαλό.

Τα δεκάλεπτα: 25-28, 44-48, 66-69, 82-89