Ένα χορταστικό παιχνίδι έγινε στο κλειστό του Λαυρίου το απόγευμα της Κυριακής, όπου ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ νίκησε με 112-81 το Λαύριο Megabolt σε ματς με σκορ, θέαμα και σόου από τους Φριντέτ-Γουότσον.

Ο μεν Τζίμερ Φριντέτ είχε 24 πόντους με 4/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 7/7 βολές, 5 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 1 μπλοκ (!) για τον Παναθηναϊκό, ο δε Γκλιν Γουότσον 22 πόντους με 6/8 τρίποντα, 2/3 δίποντα.

Ο Παπαγιάννης (16π.) και ο Παπαπέτρου (14π., 5 ριμπ., 4 ασίστ, 2 μπλοκ) μαζί με τον Παππά που πρόλαβε να πετύχει 11 πόντους, κυρίως στο τέλος, συμπλήρωσαν το καρέ των κύριων εκφραστών της επίθεσης της ομάδας του Αργύρη Πεδουλάκη, η οποία είχε 32 ασίστ (18 ημίχρονο) και 14/27 τρίποντα.

Ο Νικ Καλάθης βρήκε ανοιχτό γήπεδο, λιγοστή πίεση και δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη από την αρχή του αγώνα. Μετά το προσπέρασμα του Λαυρίου με 8-6, ο Παναθηναϊκός πάτησε το “γκάζι” και στο πεντάλεπτο το σκορ είχε γίνει 8-17.

Με ψηλά ποσοστά ευστοχίας από παντού, η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη προηγήθηκε με 31-15 στο 8:29 και 33-18 στο δεκάλεπτο.

Το Λαύριο που αρέσκεται επίσης σε ανάλογο ρυθμό, συνέβαλε στο να δουν οι φίλαθλοι ένα όμορφο, γρήγορο και θεαματικό παιχνίδι. Μάλιστα με καλό μακρινό σουτ, κυρίως από τον Γκλιν Γουότσον (4/5 τριπ.) κι αφού διόρθωσε την αδυναμία στο ριμπάουντ, μείωσε δύο φορές στους 10 πόντους, με τελευταία το 42-52 στα 2:30 για το ημίχρονο.

Όμως ο Καλάθης ήταν κεφάτος, ο Παναθηναϊκός μοίραζε ασταμάτητα ασίστ (18 στο ημίχρονο) και πήγε στα αποδυτήρια με 62-44. Ο Τζίμερ Φριντέτ είχε ήδη 17 πόντους (και 3 ασίστ) κι ο Γιώργος Παπαγιάννης 14 με 7/7 δίποντα.

Ο Αμερικανός “μπόμπερ” του Παναθηναϊκού, “χόρτασε” συμμετοχή στο ματς αφού λίγο πριν τελειώσει η τρίτη περίοδος είχε παίξει ήδη 23:03 στο ματς και είχε 24 πόντους με 4/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 7/7 βολές, 5 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 1 μπλοκ (!)!

Ο Παναθηναϊκός έφτασε στους 30 πόντους διαφοράς στο δεκάλεπτο, 91-61 και προσπέρασε τους 100 με 6:32 για το τέλος του αγώνα με τον Νίκο Παππά που έκανε το 101-64.

Άλλωστε το ‘χει παράδοση αυτό το ζευγάρι να βλέπουμε συχνά 100άρες, αφού στις οκτώ προηγούμενες αναμετρήσεις τους, τα τέσσερα τελευταία χρόνια στην Basket League, τρεις φορές είδαμε 100άρα με πιο ξεχωριστό, το απίθανο 120-118 του 2017/18 στη β’ παράταση στο ΟΑΚΑ!

Λόγω της απουσίας του Ταϊρίς Ράις, αγωνίστηκε και ο Κώστας Παπαδάκης, ενώ προς το τέλος το Λαύριο μείωσε 77-103, πριν η τελική διαφορά υπερβεί πάλι τους 30, έως το τελικό 81-112.

Τα δεκάλεπτα: 18-33, 44-62, 61-91, 81-112