Παλένθια-Μπαρτσελόνα

Στον πρώτο αγώνα της στο Pabellón Municipal για τη Liga Endesa, η νεοφώτιστη Παλένθια άγγιξε την τεράστια έκπληξη, όμως, έπειτα από έναν ασύλληπτο αγώνα, η Μπαρτσελόνα επικράτησε 84-83 στην παράταση!

Κατά συνέπεια, η ομάδα του Ρότζερ Γκριμάου έκανε το 2/2 στο πρωτάθλημα και θα ταξιδέψει με ανεβασμένη ψυχολογία στη Μαδρίτη για το κυριακάτικο (1/10, 19:30) clásico απέναντι στη Ρεάλ.

Όπως θα δείτε στο video, ήταν μία μεγάλη γιορτή για την πόλη που αριθμεί λιγότερους από 80.000 κατοίκους, ασχέτως αν στο τέλος δεν αποφεύχθηκε το 0/2.

Η Μπαρτσελόνα είχε το προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκεια της πρώτης περιόδου χάρη στους Νικολάς Λαπροβίτολα (9π.) και Γουίλι Ερνανγκόμεθ (8π.-4ρ.).

Πολύ χαμηλό ήταν το σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Παλένθια να ισοφαρίζει προς στιγμήν (21-21) και τους φιλοξενούμενους να καταγράφουν επιμέρους 4-13 ως το τέλος του ημιχρόνου.

Η τρίτη περίοδος ανήκε στους γηπεδούχους, καθώς το 25-35 μετατράπηκε σε 43-41 και το 48-50 άφηνε ανοικτούς λογαριασμούς.

Μάλιστα, μαζί με το σκορ του δεκαλέπτου, o Ματ Χάαρμς έγραψε και ιστορία, αφού έγινε μόλις ο 5ος παίκτης ύψους 2.20 και πάνω (ο Ολλανδός είναι 2.21μ.) που πετυχαίνει τρίποντο στη Liga Endesa, ύστερα από τους Άρβιντας Σαμπόνις, Μπρούνο Σούντοβ (σ.σ. είχε περάσει κι από την Καβάλα), Νέντζαντ Σινάνοβιτς και Έντι Ταβάρες!

Το απίστευτο τρίποντο του Χάαρμς άλλαξε για τα καλά την ψυχολογία των γηπεδούχων, οι οποίοι είχαν για οδηγό τον Μπράντον Μπράουν στο σκοράρισμα (12π. μέχρι εκείνη τη στιγμή).

Η τέταρτη περίοδος κυλούσε ιδανικά για την Παλένθια, καθώς προηγήθηκε 65-58 και 67-60, προτού η Μπάρτσα βγάλει αντίδραση, μειώνοντας δύο φορές στον πόντο (69-68, 70-69).

Με 5,6” στο ρολόι, ο Τόμας Σατοράνσκι είχε 1/2 βολές και έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, προτού ο Κέι φαν ντερ Φουρστ ντε Φρις γράψει το 72-69 στο επόμενο δευτερόλεπτο με 2/2 βολές.

Στα 2,8” ο Λαπροβίτολα οδηγήθηκε στη γραμμή των βολών για να μην εκτελεστεί τρίποντο. Έβαλε την πρώτη βολή, έχασε τη δεύτερη, o Τζέιμς Νάτζι σκαμπίλισε την μπάλα, η οποία κατέληξε ξανά στον Αργεντινό. Εκείνος πρόλαβε τον χρόνο, βρήκε στόχο και έστειλε το παιχνίδι σε έξτρα πεντάλεπτο!

Η Παλένθια έκανε την αρχή στην παράταση (75-72), η οποία ήταν συγκλονιστική, όμως μαρτυρά το γεγονός ότι το προβάδισμα άλλαξε χέρια επτά φορές!

Ο Γιάνικ Φράνκε, περυσινός άσος του ΠΑΟΚ, έγραψε το 78-76 με τρίποντο στο 01:13. Ακολούθησε ο Σατοράνσκι (78-79 στο 01:02), απάντησε ο Φράνκε (81-79), συνέχισε ο Σατοράνσκι (81-82). Απίστευτο παιχνίδι!

Με 13” στο ρολόι, ο Φράνκε σημείωσε 2/2 βολές και έγραψε το 83-82. Η Παλένθια ήταν μια ανάσα από τη νίκη. Ο Λαπροβίτολα, όμως, οδηγήθηκε ξανά στη γραμμή των βολών, στα 4”, και αυτή τη φορά δεν θα αστοχούσε εσκεμμένα. Αποδείχθηκε ψύχραιμος και πέτυχε το 83-84.

Ο Φράνκε είχε ήδη κάνει την υπέρβαση, ωστόσο σε “νεκρό” χρόνο πήγε για το… all-in. Διέσχισε το παρκέ, επιχείρησε τρίποντο, όλοι κράτησαν την ανάσα τους και τελικά το σουτ βρήκε σίδερο. Η Μπάρτσα… απέδρασε, έπειτα από ένα ασύλληπτο παιχνίδι, αλλά η νεοφώτιστη ομάδα πήρε το χειροκρότημα για την υπερπροσπάθεια.

Ερνανγκόμεθ (21π.-10ρ.) και Λαπροβίτολα (20π.-7ασ.), ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, ενώ στην παράταση κομβικός αποδείχθηκε ο Σατοράνσκι.

Από πλευράς γηπεδούχων, ο Μπράουν είχε 21π.-5ασ., ο Φράνκε 19π.-5ρ., ο Χάαρμς 13π.-6ρ., ο Βίτορ Μπενίτε 10π.-5ασ. και ο Ουσμάν Εντιαγέ μάζεψε 13 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 25-34, 48-50, 72-72, 83-84 παρ.