Λεσόρ

Πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός νίκησε εύκολα τον ΠΑΟΚ με 77-64 στον δεύτερο ημιτελικό του Super Cup και αύριο θα διεκδικήσει τον πρώτο τίτλο της σεζόν κόντρα στον Ολυμπιακό.

Ο Παναθηναϊκός θα αντιμετωπίσει στον τελικό του Σαββάτου τον Ολυμπιακό (30/9, 20:30, ΕΡΤ3), που νωρίτερα επικράτησε με 84-64 του Περιστερίου, ενώ ο ΠΑΟΚ θα παίξει στον μικρό τελικό κόντρα στην ομάδα του Βασίλη Σπανούλη (30/9, 17:00, ΕΡΤ3).

Ο Παναθηναϊκός είχε 10/21 τρίποντα, έναντι 3/23 του ΠΑΟΚ!

MVP του αγώνα ήταν ο Ματίας Λεσόρ (20 πόντοι με 8/10 βολές, 6/11 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 8 κερδισμένα φάουλ), ο οποίος σήμερα (29/9) έκλεισε τα 28 του χρόνια και το γιόρτασε με τον καλύτερο τρόπο, οδηγώντας την ομάδα του στον τελικό!

Άξιοι συμπαραστάτες του Γάλλου σέντερ ήταν οι Κάιλ Γκάι (14π. με 4/6 τρίποντα), Λούκα Βιλντόζα (11π. με 3/3 τρίποντα), Χουάντσο Ερνανγκόμεθ (10π., 5ρ.), Κώστας Σλούκας (8π., 7ασ.) και Κώστας Αντετοκούνμπο (4π., 9ρ., 4κοψ.).

Ο Εργκίν Αταμάν άφησε εκτός της εξάδας των ξένων του Παναθηναϊκού τον Αλεξάντερ Μπαλτσερόφσκι, ενώ απουσίασαν και οι τραυματίες Ιωάννης Παπαπέτρου, Ντίνος Μήτογλου (θα μείνει εκτός για περίπου 20 μέρες).

Από την πλευρά του ΠΑΟΚ, που ήταν ανταγωνιστικός στο πρώτο ημίχρονο, διψήφιο αριθμό πόντων πέτυχαν ο “διπλός” Τζαμάνι ΜακΝίς (19π. με 9/10 δίποντα, 10ρ.) και ο Άντριου Χάρισον (13π.).

Δεν αγωνίστηκε ο τραυματίας Σταύρος Σχίζας.

Παρά τις 6… γρήγορες ασίστ του Σλούκα, ο ΠΑΟΚ ήταν ανταγωνιστικός στο πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με διαφορά 4 πόντων (18-22).

Ίδιο το σκηνικό και στη δεύτερη περίοδο, με τον ΠΑΟΚ να μην αφήνει τον Παναθηναϊκό να ξεφύγει στο σκορ (33-38 με τρίποντο του Γκάι στην εκπνοή), παρά την πολύ καλή εμφάνιση του Λεσόρ (15π.).

Ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος να “καθαρίσει” τον αγώνα στο τρίτο δεκάλεπτο και πήρε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά (33-43), όμως ο ΠΑΟΚ αντέδρασε προς στιγμήν και μείωσε στους 3 (43-46), με τους ΜακΝίς, Χάρισον.

Σε εκείνο το σημείο, ένα επιμέρους 2-19 των “πρασίνων” με πρωταγωνιστές τους Γκάι-Βιλντόζα έφερε τον Παναθηναϊκό στο +20 (45-65 στο 30′) και όλα τελείωσαν.

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και οι παίκτες του Αταμάν κράτησαν δυνάμεις για τον αυριανό τελικό κόντρα στον Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 33-38, 45-65, 64-77.