Την πρόκριση στην ημιτελική φάση των playoffs της Liga Endesa για πρώτη φορά στην ιστορία της πήρε την Πέμπτη (3/6) η Τενερίφη, η οποία με μια εντυπωσιακή παράσταση στο δεύτερο ημίχρονο νίκησε 92-68 στην έδρα της Μπούργκος κι έκανε το 2-0 στις νίκες.

Με 4:51 για τα 30:00 το σκορ ήταν 52-50 για την Μπούργκος που ενώπιον 1.300 φιλάθλων της, προσπαθούσε να κάνει το 1-1.

Στα επόμενα 7:10 του αγώνα, έγιναν όλα, υπέρ της Τενερίφης και εις βάρος της Μπούργκος: Απολογισμός; Σερί 27-0 για την Τενερίφη που προηγήθηκε με 77-52 κι όλα τέλειωσαν!

Βροχή τριπόντων από τους φιλοξενούμενους, τρίτους θυμίζουμε φέτος στην κανονική περίοδο, πίσω από Ρεάλ Μαδρίτης και Μπαρτσελόνα!

Νευρικότητα, τεχνικές ποινές, αστοχία για την Μπούργκος!

Δεν υπήρχε όμως γυρισμός στο τέλος, με την Τενερίφη να πανηγυρίζει την είσοδό της στην τετράδα!

Ο Μαρσελίνιο Χουέρτας πέτυχε 20 πόντους για την Τενερίφη που είχε 15/30 τρίποντα!

Ο Ντούρνεκαμπ είχε 6/11 (18π.), ενώ 13 πόντους πέτυχε ο Φιτιπάλντο και 11 ο Σερμαντίνι.

Για την Μπούργκος ο Κράβιτς πέτυχε 20 πόντους και 10 ο ΜακΦάντεν.