Μιλουτίνοβ

O ψυχωμένος Ολυμπιακός νίκησε την Μπαρτσελόνα με 63-59 στο “Παλάου Μπλαουγκράνα” στο Game 5 των playoffs της EuroLeague, έκανε το 3-2 και προκρίθηκε στο Final 4!

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα θα παίξει με τη Ρεάλ Μαδρίτης στον έναν ημιτελικό της 24ης Μαΐου, στο Βερολίνο, ενώ στον άλλον θα κοντραριστούν Παναθηναϊκός-Φενέρμπαχτσε.

Ο Ολυμπιακός πάει σε 3ο σερί και στο 13ο συνολικά Final 4 της ιστορίας του!

Πριν από τα Game 5 της Τετάρτης (8/5), στα 15 χρόνια από τη θέσπιση σειρών best of 5 στα playoffs, καμία φιλοξενούμενη ομάδα δεν νίκησε στις 19 περιπτώσεις που κάποια σειρά κρίθηκε σε 5ο αγώνα! Απόψε… έσπασε την κατάρα η Φενέρ και μετά από δύο ώρες έκανε το ίδιο και ο Ολυμπιακός!

MVP του αγώνα ήταν ο Νίκολα Μιλουτίνοβ (10π., 10ρ.), καθοριστικοί στο τέλος οι Σακίλ ΜακΚίσικ (12π.) και Κώστας Παπανικολάου (11π.).

Για την Μπαρτσελόνα που είχε 4/26 τρίποντα, ο Νίκολας Λαπροβίτολα πέτυχε 17 πόντους και ο Άλεξ Αμπρίνες είχε 13.

Μετά από ένα πολύ κακό ποιοτικά πρώτο δεκάλεπτο (12-9), η Μπαρτσελόνα ξέφυγε με 9 πόντους στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (18-9), με μπροστάρη τον Λαπροβίτολα.

Ο Ολυμπιακός αντέδρασε μέσω της άμυνάς του, εκμεταλλεύτηκε τον Μιλουτίνοβ και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ελληνική ομάδα να είναι πίσω για μόλις 2 πόντους (27-25).

Με ένα σερί 7-0 στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, η Μπάρτσα ξέφυγε με 8 πόντους (38-30, από 31-30), όμως οι “ερυθρόλευκοι” απάντησαν με ένα επιμέρους 10-2 και ισοφάρισαν 40-40, με ένα τρίποντο του Παπανικολάου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, με ένα τρίποντο του ΜακΚίσικ, ο Ολυμπιακός πήρε το πρώτο του προβάδισμα στον αγώνα (47-49 στο 35′)!

Ο Αμπρίνες ισοφάρισε (49-49), ο ΜακΚίσικ έβαλε δεύτερο σερί τρίποντο και πήρε φάουλ, αλλά έχασε τη βολή (49-52), όμως ο Αμερικανός έκανε με λέι απ το 49-54!

Ακολούθησε ένα ακόμα τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Παπανικολάου και ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 8 πόντους (49-57), στα 2:25 πριν από το τέλος.

Ο Φαλ αστόχησε σε δύο βολές, ο Αμπρίνες έβαλε 1/2 (50-57), ο Ολυμπιακός έκανε λάθος και ο Βέσελι μείωσε 52-57.

Ο Παπανικολάου αστόχησε σε τρίποντο και ο Λαπροβίτολα μείωσε 54-57. Ακολούθησαν άστοχες επιθέσεις για τις δύο ομάδες και ο Μιλουτίνοβ έκανε με κάρφωμα το 54-59 στα 17”.

Ο Αμπρίνες μείωσε 56-59 στα 15”, ο Κάνααν έβαλε 2/2 βολές στα 12.5” (56-61), ο Παπανικολάου έβαλε άλλες δύο βολές (56-63) και ο Ολυμπιακός πάει στο Βερολίνο!

Τα δεκάλεπτα: 12-9, 27-25, 40-40, 59-63