Με καταπληκτικό δεύτερο ημίχρονο, η Μπαρτσελόνα νίκησε την Κυριακή εκτός έδρας την Μπούργκος με 93-77 στο πρωτάθλημα Ισπανίας, όπου η Βαλένθια έχασε 89-102 εντός ε΄δρας από την Μπανταλόνα!

Η Μπαρτσελόνα είχε τον Κάιλ Κούριτς με 24 πόντους και τον Νίκολα Μίροτιτς με 21, ενώ ο Νικ Καλάθης έδωσε 12 ασίστ και πέτυχε 9 πόντους.

Οι Καταλανοί έκαναν τη μεγάλη διαφορά στην τρίτη περίοδο, με επιμέρους σκορ 35-20, διάστημα στο οποίο ο Κάιλ Κούριτς πέτυχε 14 πόντους με 3/3 τρίποντα, 3/3 βολές κι 1/1 δίποντο.

Το επιμέρους σκορ του δευτέρου ημιχρόνου, δε, ήταν 61-45 για την Μπαρτσελόνα που είχε φτάσει τη διαφορά και πάνω από τους 20 πόντους στην τελευταία περίοδο.

Ο Ρένφροε πέτυχε 13 πόντους για την Μπούργκος και ο Κράβιτς 12.

Η Μπαρτσελόνα βελτίωσε το ρεκόρ της σε 25-3, κι είναι δεύτερη, ενώ η 5η Μπούργκος, έχει 17-8.

Η Βαλένθια έχασε στην έδρα της με 89-102 από την Μπανταλόνα κι έπεσε στο 17-11, ενώ οι Καταλανοί την πλησίασαν στο 16-11.

Πριν από την εβδομάδα του “τελικού” στη Euroleague με την Μπασκόνια, η Βαλένθια έβγαλε κόπωση από τη διπλή εβδομάδα στη Euroleague, όπου είχε χάσει εντός από τον Ολυμπιακό κι είχε νικήσει εκτός την Άλμπα.

Η Μπανταλόνα την “έτρεξε” και είχε επτά παίκτες (!) με διψήφιο αριθμό πόντων, με πρώτον τον Πάου Ρίμπας, ο οποίος πέτυχε 17.

Ο Νέναντ Ντριμιτρίεβιτς είχε 13 και 7 ασίστ κι ο Άντε Τόμιτς 12 πόντους με 6/6, για την Μπανταλόνα, που είχε 27/38 δίποντα (71%) και 11/17 τρίποντα!

Για τη Βαλένθια από 13 πόντους πέτυχαν Φαν Ρόσομ και Λεμπεϊρί.

Νωρίτερα την Κυριακή, η Μπασκόνια νίκησε εκτός έδρας την Ανδόρρα με 82-68 αλλά έχασε με τραυματισμό τον Πιέρια Χένρι.