Μονακό-Βιλερμπάν

Την όγδοη σερί νίκη της επί της Βιλερμπάν πανηγύρισε η Μονακό, αυτή τη φορά με 89-71, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της LNB.

Είχαν μεσολαβήσει άλλα τρία θετικά αποτελέσματα για το πρωτάθλημα, τρία για τη EuroLeague και ένα για το Κύπελλο.

Τελευταία φορά που χαμογέλασε η Βιλερμπάν ήταν στις 25 Ιουνίου 2022, όταν είχε επικρατήσει 84-82 στην παράταση του πέμπτου τελικού και είχε κατακτήσει την LNB.

Αναφορικά με τον αποψινό αγώνα, η Μονακό είχε για διψήφιους τους Μάικ Τζέιμς (17π.), Ματιέ Στραζέλ (11π.), Έλι Οκόμπο (10π.-4ασ.) και Άλφα Ντιαλό (10π.).

Στον αντίποδα, η Βιλερμπάν πάλεψε με τον Πάρις Λι (11π.-5ασ.), τον Έντουιν Τζάκσον (11π.) και τον Μάικ Σκοτ (10π.-7ρ.).

Έπειτα από ένα ισορροπημένο α’ ημίχρονο, η Μονακό μετέτρεψε το 34-37 σε 53-41, προτού κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με το ασφαλές 61-46.

Η τελευταία περίοδος ήταν μια τυπική διαδικασία, με τους γηπεδούχους να συνδυάζουν τελικό σκορ και μέγιστη διαφορά (+18).

Κατά συνέπεια, η πρωτοπόρος Μονακό ανέβηκε στο 20-2, ενώ η τρίτη Βιλερμπάν έπεσε στο 16-6, έπειτα από πέντε σερί νίκες.

Σημειώνεται ότι η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς παρατάχθηκε πλήρης, ενώ αντίθετα εκείνη του Πιερίκ Πουπέ δεν είχε ξανά τον Νάντο ντε Κολό και δεν χρησιμοποίησε τους Νόαμ ΓιαακόβΜπορίς Νταλό.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 32-34, 61-46, 89-71