Παίζοντας όσο χρειαζόταν στο δεύτερο ημίχρονο, ο Προμηθέας Πάτρας νίκησε τη Χάποελ Χολόν με 74-65, σε κεκλεισμένων των θυρών αγώνα που έγινε στη Savaria Arena, στο Σομπατέλι της Ουγγαρίας, για την 3η αγωνιστική της φάσης των “16” του Basketball Champions League.

Με αυτή τη νίκη, οι Πατρινοί βρίσκονται μόνοι στη 2η θέση με ρεκόρ 2-1 και οι Ισραηλινοί είναι 3οι με 1-2.

Νωρίτερα, η ουραγός ΑΕΚ (0-3) ηττήθηκε από την πρωτοπόρο Μούρθια (3-0) με 79-84 στο κλειστό των Άνω Λιοσίων.

Κορυφαίοι για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν οι Άντονι Κάουαν (18π., 6ρ., 4ασ.), Χάντερ Χέιλ (16π.), Τζαμάλ Τζόουνς (10π., 4ρ.), Χάιμε Ετσενίκε (9π., 4ρ.), ΝτεΣόν Στέφενς (8π., 10ρ.) και Κρις Κόφι (6π., 10ρ.),.

Χωρίς τον κορυφαίο παίκτη της, Τζάστιν Σμιθ, η Χάποελ Χολόν είχε πρώτους σκόρερ τους Σον Ντόουσον (18π., 5ρ.) και Νετανέλ Άρτζι (18π., 7ρ.).

Ο Προμηθέας ήταν απελπιστικά άστοχος στο κακό πρώτο ημίχρονο (27-25), έχοντας 9/32 σουτ (7/19 δίποντα, 2/13 τρίποντα) και 8 λάθη για μόλις 4 ασίστ…

Πολύ άστοχη ήταν και η Χάποελ Χολόν με 9/29 σουτ (4/13 δίποντα, 5/16 τρίποντα) και 8 λάθη για 5 ασίστ.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν εμφανώς καλύτερη στο τρίτο δεκάλεπτο, στο οποίο έκανε ένα επιμέρους 18-25 και προηγήθηκε με 45-50.

Ο Προμηθέας πέτυχε 25 πόντους στην τρίτη περίοδο, όσους είχε πετύχει σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο!

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Κάουαν οδήγησε τους φιλοξενούμενους στην πρώτη διψήφια διαφορά στον αγώνα, η οποία έφτασε μέχρι τους 13 πόντους (45-58).

Οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα επιμέρους 18-8 (63-66 στο 38′), όμως ο Χέιλ πέτυχε 5 συνεχόμενους πόντους (63-71) και “σφράγισε” τη νίκη του Προμηθέα (τελικό σκορ 65-74).

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 27-25, 45-50, 65-74.

Τρίτη ήττα η ΑΕΚ, 84-79 από τη Μούρθια (gallery & vids)

BCL 2023-24: Πρόγραμμα, αποτελέσματα, βαθμολογίες