Λοκομοτίβ

Η Λοκομότιβ Κουμπάν κατάφερε να επικρατήσει της Ούνικς Καζάν με 86-74, στον δεύτερο αγώνα των δύο ομάδων στη φάση των “8” του Eurocup και ισοφάρισε τη σειρά σε 1-1.

Με τον πρώην παίκτη του Ολυμπιακού, Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος, να κάνει ένα εξαιρετικό παιχνίδι, η Λοκομοτίβ από νωρίς πήρε τα ηνία στο σκορ.

Η ομάδα του Εβγκένι Πασούτιν, στo δεύτερο δεκάλεπτο πάτησε γκάζι και πήρε μία πολύ σημαντική διαφορά, καθώς το επιμέρους σκορ ήταν 26-11 και η ανάπαυλα βρήκε τη Λόκο στο +14 (45-31).

Η συνέχεια ήταν η ίδια με τους γηπεδούχους να ελέγχουν πλήρως τον ρυθμό της αναμέτρησης και την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη να μην μπορεί να ακολουθήσει, καθώς η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 67-51.

Στην τέταρτη περίοδο η Ούνικς προσπάθησε να αντιδράσει αλλά ήταν πάρα πολύ αργά και το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει το σκορ στο τελικό 86-74.

Ο Γουίλιαμς-Γκος τελείωσε τον αγώνα με 25 πόντους, ενώ ο Καλνιέτις συμπλήρωσε άλλους 23. Από πλευράς Ούνικς ο Τζαμάρ Σμιθ είχε 20 πόντους, ενώ ο Κώστας Καϊμακόγλου δεν αγωνίστηκε.