Λούκα Μπάνκι

Μια ήττα με 32 πόντους διαφοράς, είναι πάντα… δυσκολοχώνευτη! Πόσο μάλλον όταν οι 20 πόντοι έχουν γίνει από το δεκάλεπτο! Για αυτό και ο προπονητής της ΑΕΚ, Λούκα Μπάνκι, δεν κρύφτηκε έπειτα από το 79-111 από τον Παναθηναϊκό!

Ο Ιταλός προπονητής της ΑΕΚ δεν έκρυψε την ενόχλησή του από την προσέγγιση των παικτών του στο παιχνίδι του ΟΑΚΑ. Ο Λούκα Μπάνκι το ‘πε ξεκάθαρα ότι η ΑΕΚ οφείλει να διορθώσει την εικόνα της, αν θέλει να γίνει ανταγωνιστική προς τους δύο μεγάλους της Betshop Basket League.

Αναλυτικά όσα δήλωσε ο Λούκα Μπάνκι έπειτα από τον αγώνα με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ.

“Πρέπει να συγχαρώ τον Παναθηναϊκό για τη νίκη του. Έπαιξε για 40 λεπτά με μεγάλη ένταση όπως περίμενα.

Είναι η μοναδική αήττητη στο πρωτάθλημα και περίμενα τέτοια εμφάνιση. Είμαι απογοητευμένος διότι περίμενα διαφορετική προσέγγιση από εμάς.

Από την αρχή μας έλειψε η επιθετικότητα και δεν είχαμε ενέργεια, με αποτέλεσμα ο αντίπαλος να έχει εξαιρετικά ποσοστά. Μέσα σε πέντε λεπτά πήραν μία μεγάλη διαφορά που ήταν αδύνατο να καλυφθεί.

Είναι καιρός για εμάς να διορθώσουμε την εικόνα στο μυαλό μας. Ξέραμε ότι παίζαμε με την καλύτερη ομάδα του πρωταθλήματος, αλλά αν έχουμε τη φιλοδοξία να είμαστε ανταγωνιστικοί σε αυτό το επίπεδο θα πρέπει να απαιτούμε περισσότερα από τον εαυτό μας”.

Σε ερώτηση για τον τραυματισμό του Χάντερ, ο Λούκα Μπάνκι απάντησε:

“Δεν γνωρίζω, αλλά από τον τρόπο που παραπονιόταν, νομίζω ότι ίσως συνδέεται με τα προβλήματα που είχε μετά τον αγώνα με τη Νίμπουρκ”.