Εντυπωσιακός ο Ερυθρός Αστέρας, έκανε επίδειξη ισχύος στο Τελ Αβίβ όπου νίκησε τη Μακάμπι με 75-63, πιο εύκολα από όσο δείχνει το τελικό σκορ!

Οι Σέρβοι που την 1η αγωνιστική έχασαν οριακά από τη Φενέρμπαχτσε στην Κωνσταντινούπολη (61-57) έδειξαν πάλι την αμυντική τους ικανότητα, τη δύναμή τους στο παρκέ και κράτησαν τη Μακάμπι Τελ Αβίβ μακριά από την αναμενόμενη παραγωγικότητά της στο κατάμεστο Γιαντ Ελιάου.

Προηγήθηκαν με 20-10 στο δεκάλεπτο, 35-27 στο ημίχρονο και πάτησε το γκάζι στην τρίτη για να φτάσει έως το +19!

Ο Νίκολα Κάλινιτς πέτυχε 19 πόντους για την ομάδα του Ράντονιτς, 17 είχε ο Νέιτ Γουόλτερς, ενώ ο Λούκα Μίτροβιτς έκανε double double με 12 πόντους-11 ριμπάουντ.

Ο Σκότι Γουίλμπεκιν πέτυχε 18 πόντους για τη Μακάμπι κι ο Ματίας Λεσόρ πρόσφερε άλλους 16. Με εξαίρεση τον Γάλλο, όμως, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν μπορούσε να πατήσει στην αντίπαλη ρακέτα (11/30) και είχε 11 ασίστ για 14 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 10-20, 27-35, 37-54, 63-75