Μακάμπι-Εφές

Η Εφές του Σέιν Λάρκιν υποχρέωσε τη Μακάμπι Τελ Αβίβ σε έκτη διαδοχική ήττα (92-78), δυσκολεύοντας ακόμη περισσότερο τον Γιάννη Σφαιρόπουλο.

Από τις 19 Νοεμβρίου, όταν λύγισε στο ΣΕΦ, άρχισε ο κατήφορος για τον Έλληνα τεχνικό και την ομάδα του στη EuroLeague.

Η θέση του Σφαιρόπουλου έγινε ακόμα πιο δύσκολη, καθώς το 7-3 μετατράπηκε σε 7-9, εν αντιθέσει με την Εφές που κατέγραψε τραγικό ξεκίνημα, αλλά τώρα έχει 8-8.

Τα πρώτα δύο δεκάλεπτα του αγώνα είχαν εκ διαμέτρου αντίθετη εικόνα, αφού στο α’ η Μακάμπι έβαλε 27 πόντους και στο β’ η Εφές απάντησε με 30.

Η αξιόλογη δουλειά του Άντε Ζίζιτς φάνηκε από το ξεκίνημα, όταν σε 07:35 σημείωσε 7 πόντους.

Στα 02:40 πριν από το τέλος της β’ περιόδου, έφτασε τους 15 και έγραψε το 44-39, όμως κάπου εκεί αφυπνίστηκε η Εφές.

Με το σκορ στο 57-58, ο Λάρκιν έβαλε δύο τρίποντα και έστειλε την ομάδα του στο +7, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 63-70.

Η Μακάμπι, θεωρητικά τουλάχιστον, είχε ελπίδες για την ανατροπή, ωστόσο έφτασε μέχρι το 71-75. Το επιμέρους σκορ στα τελευταία 05:30 λεπτά ήταν 7-17, επομένως η Εφές έφυγε χωρίς άγχος από το Τελ Αβίβ.

Φοβερός και τρομερός ο Λάρκιν με 26 πόντους (6/7τρ.), 6 ριμπάουντ και άλλες τόσες ασίστ, βγάζοντας 37 στην αξιολόγηση.

Σημαντικός ο Τίμπορ Πλάις των 15 πόντων (7/8δ.), ενώ για τους γηπεδούχους ήταν συγκινητικός ο Ζίζιτς (23π., 6ρ.).

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 47-50, 63-70, 78-92