Μακάμπι-Μπαρτσελόνα

Σερί ήταν και πάει! Η Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου έσπασε το αήττητο της Μπαρτσελόνα στη φετινή Euroleague με το πειστικό 85-68.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ ήταν επιβλητική στα τρία από τα τέσσερα δεκάλεπτα της αναμέτρησης και πήρε μία μεγάλη νίκη.

Στην τρίτη περίοδο η Μπαρτσελόνα περιόρισε το μέγεθος της διαφοράς, όμως η ομάδα του Σφαιρόπουλου άντεξε στην πίεση.

Ο αγώνας:

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν παράσταση για έναν ρόλο, αφού η Μακάμπι έβαλε 31 πόντους!

Σκεφτείτε ότι 36 πόντους σημείωσε συνολικά στο πρώτο ημίχρονο η Μπαρτσελόνα των έξι νικών σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Από 18 έβαλε στα πρώτα τρία δεκάλεπτα η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, επομένως η άμυνα της Μακάμπι λειτουργούσε καλά.

Η επίθεσή της αντίθετα δεν ήταν εξίσου καλή στην τρίτη περίοδο, σημειώνοντας μόλις 9 πόντους.

Η διαφορά έπεσε σε μονοψήφια επίπεδα, όμως στην πραγματικότητα το ματς ποτέ δεν πήρε τον χαρακτήρα του θρίλερ.

Ο Σκότι Γουίλμπεκιν έκανε τα πάντα, ο Τζέιμς Νάναλι έβαλε 17 πόντους με 3/4 τρίποντα, ενώ πολύτιμη συμβολή είχαν και οι Ντέρικ Γουίλιαμς, Τζέιλεν Ρέινολντς.

Από πλευράς Μπαρτσελόνα μόχθησαν οι Κόρι Χίγκινς (20π.) και Νίκολα Μίροτιτς (17π., 6ρ.).

Τα δεκάλεπτα: 31-18, 56-36, 65-52, 85-68.