Ο Ματ Λοτζέσκι πέτυχε 4 τρίποντα στα τρία τελευταία λεπτά του αγώνα και η ΑΕΚ νίκησε με 66-62 το Περιστέρι εκτός έδρας, το βράδυ του Σαββάτου (07/11) στην 3η αγωνιστική της Basket League!

Η ΑΕΚ έμεινε αήττητη (3-0), μαζί με το Μεσολόγγι, χάρη στο σκοράρισμα που βρήκε στην τελευταία περίοδο, όπου πέτυχε 24 πόντους, σε ένα ματς με χαμηλό σκορ, σκληρές άμυνες, άτολμες αποφάσεις.

Άλλωστε στα τελευταία τους ευρωπαϊκά ματς, στο Basketball Champions League, το μεν Περιστέρι έβαλε 106 πόντους στη Ρίτας, η δε ΑΕΚ 100 στη Χάποελ Χολόν!

Αλλά εδώ είναι Ελλάδα, κι οι άμυνες παίζουν τον πρωταρχικό ρόλο!

allstarbasket.grΟ Ματ Λοτζέσκι (17π.) πέτυχε τους μισούς από αυτούς τους πόντους της ΑΕΚ στην τελευταία περίοδο, με 4/4 τρίποντα κι έλυσε το “γόρδιο δεσμό” για την ΑΕΚ που έμοιαζε παγιδευμένη σε ένα ρυθμό που μάλλον βόλευε περισσότερο το Περιστέρι.

Η ΑΕΚ βρέθηκε να χάνει με 55-48 με 5:09 για τη λήξη, όμως έκανε 13-0 σερί για να προσπεράσει 61-55 με 100 δευτερόλεπτα για τη λήξη.

Ο Γκρέι στην αρχή με τρεις βολές μείωσε στον πόντο, 60-61, ο Λουκάς Μαυορκεφαλίδης στο καλάθι στα 35”, 62-64, αλλά ο Ζήσης υπέγραψε τη νίκη με 66-62 για την ΑΕΚ.

Το Περιστέρι είχε για 36 λεπτά εικόνα νικητή, χάρη στην άμυνά του, όμως οι προσωπικότητες της ΑΕΚ, συνήθως κάνουν τη διαφορά σε αυτό το επίπεδο!

Σήμερα δεν ήταν ο Κιθ Λάνγκφορντ, αλλά ο Ματ Λοτζέσκι!

Μαυροκεφαλίδης και Αθηναίου πέτυχαν από 12 πόντους για το Περιστέρι, κι από 10 Γκάντι και Γκρέι, με τον δεύτερο να τους έχει όλους στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Κιθ Λάνγκφορντ ακολούθησε τον Λοτζέσκι με 11 πόντους, αν και σκόραρε στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους και άλλους 9 στο δεύτερο, ενώ ο Γιανίκ Μορέιρα πέτυχε 10.

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 27-30, 47-42, 62-66

Τρία στα τρία το Μεσολόγγι 79-66 τον Ιωνικό! (pics)

Basket League: Το πρόγραμμα των τριών επόμενων αγωνιστικών