Ηρακλής

Με τους Όλιβιερ Χάνλαν και Βασίλη Καββαδά να κάνουν ένα καταπληκτικό παιχνίδι, ο Ηρακλής έκανε μία μεγάλη ανατροπή και νίκησε τη Ρέτζιο Εμίλια με 78-74, στη δεύτερη αγωνιστική του FIBA Europe Cup και ουσιαστικά κλείδωσε την πρόκρισή του στην επόμενη φάση.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με καλούς οιωνούς για τον Ηρακλή, καθώς η ομάδα του Καλύβα, μπόρεσε να μείνει αρκετά κοντά στην Ρέτζιο, η οποία ωστόσο είχε τον έλεγχο του αγώνα. Ο “Γηραιός”, ωστόσο κατάφερε να μπει μπροστά στο σκορ και να προηγηθεί με 2 πόντους (16-18), στο τέλος της περιόδου.

Βέβαια, με τον Μπόστιτς να κάνει ένα εκπληκτικό παιχνίδι, ήδη από το πρώτο ημίχρονο, έχοντας 17 πόντους και τον Καντλ να τον συμπληρώνει ιδανικά (12 π., 3/3 διπ., 2/3 τριπ.), η ιταλική ομάδα κατάφερε να πάρει στα χέρια της την αναμέτρηση.

Οι γηπεδούχοι οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα με το σκορ στο 46-38 και ο Ηρακλής έψαχνε καλές άμυνες για να μπορέσει να μπει και πάλι στη διεκδίκηση του ροζ φύλλου αγώνα και της πρόκρισης στην επόμενη φάση, καθώς με νίκη κλείδωνε μία από τις πρώτες δύο θέσεις.

Μπορεί στο πρώτο ημίχρονο ο Χάνλαν να μην εντυπωσίασε, καθώς είχε μόλις 4 πόντους, αλλά στο δεύτερο ο Καναδός αφυπνήστηκε και μαζί του ανέβηκε και η υπόλοιπη ομάδα και κυρίως ο Βασίλης Καββαδάς.

Ο Έλληνας σέντερ, κάνοντας έναν φοβερό αγώνα, διατήρησε τον Ηρακλή σε μία αρκετά καλή θέση, από όπου θα μπορούσε στην τέταρτη περίοδο να διεκδικήσει ό,τι περισσότερο μπορούσε από την αναμέτρηση. Παρά το γεγονός ότι η ιταλική ομάδα ανέβασε την υπέρ της διαφορά ακόμα και στο +10 (62-52), ο “Γηραιός” βρήκε τον τρόπο να αντιδράσει και να κλείσει την τρίτη περίοδο στο -6 (54-48).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Καλύβα μέσα από την πολύ σκληρή της άμυνα, μπόρεσε να βρει ρυθμό στην επίθεση και με τον Χάνλαν να κάνει ό,τι θέλει την άμυνα της Ρέτζιο Εμίλια, ο Ηρακλής βρέθηκε μπροστά στο σκορ (72-73), με 1:31 να μένει για τη λήξη της αναμέτρησης.

Όσο το παιχνίδι έφτανε προς το τέλος του, ο Ηρακλής ερχόταν όλο και πιο κοντά στη νίκη, καθώς ο Χάνλαν δεν σταμάτησε να… φορτώνει με πόντους τα καλάθια των Ιταλών.

Με τη διαφορά να βρίσκεται στους δύο πόντους (72-74), η Ρέτζιο Εμίλια επανέφερε την μπάλα από την τελική της γραμμή, με 24 δευτερόλεπτα να μένουν στο ρολόι, αλλά στα 13.8 ο Τέιλορ υπέπεσε σε επιθετικό φάουλ, με τον Ηρακλή να παίρνει την κατοχή και στη συνέχεια δύο ελεύθερες βολές, που τον έβαλαν σε θέση ισχύος.

Τελικά ο Ηρακλής βρήκε ακόμα τέσσερις πόντους, από βολές του Ενετσιόνια και πήρε τη μεγάλη νίκη με 74-78, βελτίωσε το ρεκόρ του σε 2-0 και έχει βάλει… γερή υποψηφιότητα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης του ομίλου του.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Χάνλαν με 18 πόντους, ενώ ο Καββαδάς ακολούθησε με 17. Για τους ηττημένους ο Μπόστιτς σημείωσε 23 -μόλις 6 στο δεύτερο ημίχρονο-, ενώ ο Τέιλορ έμεινε στους 15.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 46-38, 64-58, 74-78