Άλλη μια ήττα στη Euroleague κατέγραψε την Τετάρτη (27/01) ο Παναθηναϊκός με 76-66 από τη Ρεάλ Μαδρίτης στην Ισπανία.

Ήταν η 12η συνεχόμενη από τους Μαδριλένους που αυτή τη φορά έφτασαν στην επικράτηση δίχως να πρέπει να καταβάλουν τεράστια προσπάθεια.

Αφού πέταξε στα σκουπίδια το πρώτο ημίχρονο (49-27 για τη Ρεάλ) ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στο δεύτερο ημίχρονο για να φτάσει στους 5 πόντους την αντίπαλό του, 66-61.

Εκεί όμως, έχασε τέσσερα συνεχόμενα σουτ, έκανε κι ένα λάθος για να φτάσουν στις πέντε οι χαμένες επιθέσεις κι η όποια ευκαιρία έκανε “φτερά”!

Αλλά η αλήθεια είναι ότι η Ρεάλ είχε πολύ μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση βλέποντας τον Παναθηναϊκό του πρώτου 20άλεπτου του οποίου προηγήθηκε με 22 πόντους.

Διότι η παρουσία του Παναθηναϊκού στο πρώτο ημίχρονο ήταν απογοητευτική, αφού έχανε με 49-27 με τη Ρεάλ “σβηστή” να κάνει τα απολύτως απαραίτητα:

Σοβαρή στην άμυνα, να μην αφήνει ελεύθερα σουτ και να προστατεύει τη ρακέτα της.

Την ίδια στιγμή η αμυντική αδυναμία των “πράσινων” ήταν παροιμιώδης κι οι αυτοματισμοί τόσων ετών του κορμού των Ισπανών να τους δίνουν άκοπα καλάθια κυρίως από το ζωγραφιστό.

Με 0/10 τρίποντα και 5 ασίστ για 6 λάθη, η ομάδα του Όντεντ Κάτας δεν μπορούσε να κερδίσει κάτι από την επίθεσή της, ώστε να βρει ένα αντίβαρο για την κακή της άμυνα.

Ο Γκάμπριελ Ντεκ έκανε ρεκόρ καριέρας με 18 πόντους, 10 εκ των οποίων στην πρώτη περίοδο απέναντι στην… ακίνητη άμυνα του Παναθηναϊκού.

Η ελληνική ομάδα βρήκε σφυγμό στο δεύτερο μισό, ο Νέντοβιτς είχε πλάι του τον θετικό Φόστερ και τον Όγκουστ να αποβαίνει αποτελεσματικός στη βραδιά που έλειπε ο τραυματίας Παπαγιάννης, μαζί με τον Παπαπέτρου.

Μείωσε πρώτα 58-49 πριν αφήσει τη Ρεάλ να φύγει με 64-50 στο 30:00 και ξανά, επέστρεψε στο 66-61.

Εκεί όμως, πρώτα ο Αμπάλδε με τρίποντο (69-61) και μετά ο Σέρχιο Γιουλ με έξι συνεχόμενους από τους… 7 πόντους του συνολικά, έβαλαν τίτλους τέλους όταν με ένα λεπτό για τη λήξη έκαμναν το 75-66.

Τα δεκάλεπτα: 25-12, 49-27, 64-50, 76-66