Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός έδωσε τον τελευταίο του αγώνα στη Euroleague Γυναικών απέναντι στην Περφουμερίας Αβενίδα, στην Ισπανία και έκλεισε με ήττα τη φετινή σεζόν (72-48) το βράδυ της Τετάρτης (20/02).

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε αρκετά δυνατά τον αγώνα, αλλά άμεσα η Περφουμερίας Αβενίδα αντέδρασε και κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά στο +10 (20-10) στην έναρξη του δεύτερου δεκάλεπτου.

Η ομάδα του Γιώργου Παντελάκη δεν τα παράτησε και κατάφερε να μειώσει αλλά οι γηπεδούχες ήταν καλύτερες και έκλεισαν το πρώτο μισό του αγώνα με προβάδισμα οκτώ πόντων (39-31).

Στην επανάληψη η Αβενίδα έδειξε ότι θέλει να τελειώσει τον αγώνα και επέτρεψε στον Ολυμπιακό να σκοράρει μόλις 17 πόντους στις δύο τελευταίες περιόδους.

Έτσι, η ισπανική ομάδα πήρε τη νίκη με 72-48, σκορ το οποίο αδικεί την προσπάθεια των παικτριών του Γιώργου Παντελάκη.

Ο Ολυμπιακός έκλεισε την πρώτη του χρονιά στη Euroleague Γυναικών με ρεκόρ 2-12 και κρατάει τις εμπειρίες που μάζεψε, με στόχο να μπορέσει την επόμενη αγωνιστική περίοδο να επιστρέψει πιο δυνατός.

Από την άλλη η Αβενίδα τελείωσε με ρεκόρ 7-7, δεν προκρίθηκε στην επόμενη φάση της Euroleague αλλά κέρδισε μία θέση στο EuroCup Γυναικών.

Για τον Ολυμπιακό ξεχώρισαν οι Τζέσικα Τόμας και Άννα Σπυριδοπούλου με 12 πόντους, ενώ για την ισπανική ομάδα κορυφαία ήταν η Τζούελ Λόιντ με 17.

Τα δεκάλεπτα: 18-10, 39-31, 52-40, 72-48