Με ρεκόρ επαγγελματικού πρωταθλήματος στα ριμπάουντ, με 63, ο Παναθηναϊκός έφτασε στην 20ή του νίκη το μεσημέρι της Κυριακής όπου νίκησε τον Κολοσσό Ρόδου με 95-68 στο ΟΑΚΑ.

Οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο, πήραν 43 αμυντικά και 20 επιθετικά ριμπάουντ και κατέρριψαν το φετινό ρεκόρ των 55 ριμπάουντ από τον αγώνα με τον Πανιώνιο και το ιστορικό ρεκόρ των 58 ριμπάουντ από το 1995.

Τότε ο Παναθηναϊκός είχε πάρει 58 ριμπάουντ, σε αγώνα στα Πατήσια όπου νίκησε με 107-88 στις 20 Απριλίου 1995.

Με αρκετά προβλήματα και δέκα παίκτες, ο Κολοσσός Ρόδου υστέρησε κοντά στη ρακέτα, άλλωστε το ζητούμενο για την ομάδα του Στέργιου Κουφού, είναι ο… Πανιώνιος το προσεχές Σάββατο στη μάχη για την παραμονή του, κι όχι ομάδα επιπέδου του Παναθηναϊκού.

Βέβαια ο Παναθηναϊκός άργησε να πάρει μπροστά, έχανε στην πρώτη περίοδο με 15-16 έχοντας 6/20 σουτ, αλλά μετά πάτησε το γκάζι.

Ο Ντεσόν Τόμας, γεμάτος ενέργεια το τελευταίο δίμηνο πέτυχε 10 πόντους στη β’ περίοδο, κι ο Παναθηναϊκός έκανε επιμέρους σκορ 29-9 σε αυτό το διάστημα για να πάει στο 44-25 του ημιχρόνου.

Ο Παναθηναϊκός είχε 12/15 δίποντα σε αυτό το διάστημα και το μόνο που του έλειπε ήταν το τρίποντο.

Τι να το κάνει βέβαια αφού με κεφάτους και τους Παπαγιάννη (16 πόντοι-16 ριμπάουντ) Παπαπέτρου, Μήτογλου, Λάνγκφορντ και τον Καλάθη να ξεκουράζεται (έπαιξε 14:22 κι έμεινε άποντος με 0/4 τριπ., 0/1 διπ., αλλά με 7 ασίστ) έτρεχε στο παρκέ, κάρφωνε, πρόσφερε θέαμα.

Τελικά το πρώτο τρίποντο ήλθε έπειτα από 13 άστοχες προσπάθειες με 8:12 για… τη λήξη του αγώνα από τον Κιθ Λάνγκφορντ. Κι αφού… αστόχησε ακόμα κι ο Ίαν Βουγιούκας, ήλθε ο Καλαϊτζάκης να βάλει δύο “κολλητά” για το 83-52 με 5:06 για τη λήξη.

Το απόγευμα κύλησε ήσυχα, ο Παναθηναϊκός έκανε μια προπόνηση πριν από τη Ρεάλ που υποδέχεται την Πέμπτη στο ΟΑΚΑ για τη Euroleague, ενώ ο Κολοσσός H Hotels απλά ευελπιστεί να είναι πλήρης στο καθοριστικό ματς με τον Πανιώνιο το Σάββατο, όπου θα αγωνιστεί κι ο Λίγκινς, που αναμενόταν στην Ελλάδα γύρω στις 17:30 της Δευτέρας (25/03).

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 44-25, 72-46, 95-68