Σε ήττα υποχρέωσε στα Άνω Λιόσια η Βόννη την ΑΕΚ, έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Τι Τζέι Σόρτς για το 66-73 στην 3η αγωνιστική του Βasketball Champions League.

Την ήττα γνώρισε η ΑΕΚ με 66-73 στο κλειστο των Άνω Λιοσίων από τη γερμανική Βόννη.

Ο Τι Τζέι Σορτς ήταν εκείνος που πρωταγωνίστησε για τους νικητές έχοντας 26 πόντους και 7 ασίστ. Στο πλευρό του ο Τζέρεμι Μόργκαν με 14 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Στην αντίπερα όχθη, με 20 πόντους ο Γιάνις Στρέλνιεκς ξεχώρισε για τους ηττημένους. 14π. είχε ο Ακίλ Μίτσελ.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα στο κλειστό των Άνω Λιοσίων με το προβάδισμα να αλλάζει πολλές φορές χέρια μέχρι το 6′. ΜακΓκριφ και Στρέλνιεκς βγήκαν μπροστά για το 16-12 και το +4 της ΑΕΚ στο 10ο λεπτό.

Με τρομερές άμυνες οι γηπεδούχοι κράτησαν τη Βόννη στους 12 πόντους για επτά λεπτά (από το 13-12 στο 29-12)! Ο Στρέλνιεκς ήταν ο άνθρωπος που πέτυχε τους 11 από τους 18 πόντους της “Ένωσης” σε αυτό το σερί.

Αντίθετα, απέναντι στην προβληματική άμυνα των Γερμανών, ο “ζεστός” Στρέλνιεκς σκόραρε με συνέπεια πίσω από τα 6,75 με τον Μίτσελ συμπαραστάτη για το 31-14 στο 15′!

Ο Τι Τζέι Σορτς προσπάθησε να μειώσει πριν το ημίχρονο για τους γηπεδούχους, ωστόσο οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με 36-23.

Η Βόννη “γύρισε” τον διακόπτη στην επανάληψη και με ένα εντυπωσιακό 6-17 πλησίασε σε απόσταση “αναπνοής” (42-40 στο 25′). Με την ΑΕΚ να έχει χάσει τη συγκέντρωσή της και την ευστοχία της ο Μόργκαν, λίγο αργότερα, έδωσε το πάνω χέρι στους φιλοξενούμενους (46-47 στο 27′ και 46-52 στο 30′).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η “Ένωση” πέρασε στην αντεπίθεση και παρά την εντυπωσιακή εμφανιση του Τι Τζέι Σόρτς, οι “κιτρινόμαυροι” μείωσαν με τον Μίτσελ σε 58-61 με 4΄για το φινάλε.

Στρέλνιεκς και Φρέιζερ με δυο μεγάλα τρίποντα κράτησαν κοντά στο σκορ την ΑΕΚ αλλά ο Σορτς με προσωπικές του ενέργειες έδωσε ένα προβαδισμα 6 πόντων στη Βόννη με 1΄να μένει στο ρολόι (62-68).

Ο Γουίλιαμς πέτυχε νέο σουτ τριών πόντων αλλά ο Μόργκαν απάντησε “κλειδώνοντας” τη νίκη για τους φιλοξενούμενους με 66-73.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 36-23, 46-52, 66-73.