Προμηθέας Πάτρας-Νεπτούνας

Ο Προμηθέας Πάτρας βρίσκεται ήδη στους “16” του Basketball Champions League, αλλά με την ήττα του εντός έδρας από τη Νεπτούνας με 69-82 έχασε την ευκαιρία για καλύτερο δυνατό πλασάρισμα, συνεπώς και πιο αδύναμο αντίπαλο στην α’ φάση των νοκ άουτ.

Η Νεπτούνας ήταν πιο αποφασισμένη, άλλωστε “καιγόταν” για τη νίκη ώστε να διεκδικήσει μέχρι τέλους την πρόκρισή της, την ώρα που ο Προμηθέας, δεν είχε πια αυτό το κίνητο.

Ο Προμηθέας Πάτρας μπήκε στο παρκέ ανέτοιμος πνευματικά κι επέτρεψε στους Λιθουανούς να χτίσουν από νωρίς μεγάλη διαφορά. Με τον Κάιλ Γουίβερ και τον Ντεϊβίντας Γκαΐλιους να τα… βάζουν από παντού και μάλιστα εύκολα, η Νεπτούνας προηγήθηκε 21-8 και 26-15 στο δεκάλεπτο!

Την ίδια στιγμή η ελληνική ομάδα αντιμετώπιζε με νωθρότητα στην άμυνα κι αστοχία στην επίθεση τον αγώνα, έχοντας 1/7 τρίποντα. Με τέσσερα λεπτά στη Β’ περίοδο, όμως, το σκορ ξέφυγε για τη Νεπτούνας που προηγήθηκε με διαφορά 19 πόντων, 40-21!

Η επιρροή του Γκίκα, η προσπάθεια του Κασελάκη και οι επιθέσεις που πήρε ο Ρίον Μπράουν έδειξαν ότι ο Προμηθέας απέκτησε σφυγμό κι αντέδρασε.

Μείωσε 33-44 με 2:26 για το ημίχρονο και πήγε στα αποδυτήρια με πιο διαχειρίσιμη διαφορά, 39-48.

Δείτε δύο εντυπωσιακές φάσεις της πρώτης περιόδου:

Στην τρίτη περίοδο το παιχνίδι όπως αναμενόταν έγινε πιο σκληρό κι οι δύο ομάδες επιδόθηκαν σε διαγωνισμό αστοχίας και λαθών.

Ο Προμηθέας είχε 5/15 σουτ και 7 λάθη, οι δε Λιθουανοί 3/13 σουτ και 6 λάθη με αποτέλεσμα να μην αλλάξει η διαφορά και να τελειώσει το δεκάλεπτο με τη Νεπτούνας μπροστά, 60-50.

Ο Λεωνίδας Κασελάκης με τον Ρίον Μπράουν που πάλευε παντού, αν και άστοχος από μακριά, προσπάθησαν στην τελευταία περίοδο αλλά δεν αρκούσαν. Ο προμηθέας μείωσε έως τους 8, 67-75, αλλά ο απίθανος Γκαΐλιους, με το τέταρτο τρίποντό του έκανε το 67-80 με 1:50 για το τέλος σφραγίζοντας το μεγάλο διπλό της Νεπτούνας.

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 39-48, 50-60, 69-82