Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός σημείωσε τη 10 νίκη του σε 11 αγώνες της Basket League, επί του ΠΑΟΚ με 78-68 το απόγευμα της Κυριακής (30/12), στο “PAOK Sports Arena”.

Με την έναρξη του αγώνα, ο ΠΑΟΚ αιφνιδίασε τον Ολυμπιακό και βρέθηκε να προηγείται καθόλη την πρώτη περίοδο. Οι γηπεδούχοι πήραν διαφορά 7 πόντων (17-10) πριν την ολοκλήρωση του δεκάλεπτου. Τελικά, το 1/4 του αγώνα έφυγε με τον “δικέφαλο του βορρά” να προηγείται 19-16, χωρίς να έχει κάνει κάποιο λάθος.

Για τον Ολυμπιακό το ζητούμενο ήταν η βελτίωση των επιθετικών επιδόσεων, καθώς η ομάδα του Ντέβιντ Μπλατ ευστόχησε σε μόλις 6/17 σουτ εντός πεδιάς.

Μπλατ

Αυτό ήρθε στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με τον Ολυμπιακό και πήρε το προβάδισμα (22-20) μετά το 4-5 της πρώτης περιόδου, χάρη σε δύο τρίποντα ένα από τον Γουίλιαμς-Γκος και ένα από τον Παπανικολάου.

Το παιχνίδι έγινε “ροντέο” με τον Φιλ Γκος να ευστοχεί σε δύο τρίποντα και τον Βασίλη Σπανούλη να απαντά άμεσα με δύο δικά του τρίποντα και να βάζει τον Ολυμπιακό μπροστά με 2 πόντους (28-26).

Γκος-Σπαν

Ο Ολυμπιακός βρήκε ρυθμό, τόσο μέσω της άμυνάς του όσο και των εύστοχων τριπόντων του, και έκλεισε το ημίχρονο στο +6 (41-35) διαφορά που ήταν η μέγιστη υπέρ των “ερυθρόλευκων”.

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ ευστόχησε σε 9 τρίποντα παίρνοντας 19 προσπάθεις, έχοντας πρωταγωνιστή τον αλάνθαστο Γιάνις Στρέλνιεκς, ο οποίος είχε 12 πόντους στο ημίχρονο (2/2 διπ., 2/2 τριπ., 2/2 βολές).

Ωστόσο, ο ΠΑΟΚ δεν βρέθηκε πίσω εξαιτίας μόνο της ευστοχίας των αντιπάλων του, καθώς ο Ολυμπιακός είχε 11 επιθετικά ριμπάουντ (26 συνολικά) με τον Νίκολα Μιλουτίνοβ (4 πόντοι, 7 ριμπάουντ) να έχει μαζέψει τέσσερα “σκουπίδια” στο καλάθι του ΠΑΟΚ.

Μιλουτίνοβ

Με την έναρξη του δεύτερου μισού του αγώνα, ο ΠΑΟΚ παίζοντας πολύ καλή άμυνα, ο Ολυμπιακός δεν βρήκε σκορ για 2:30 αγωνιστικά λεπτά, με τον Βασίλη Σπανούλη να λύνει τον γόρδιο δεσμό για την ομάδα του, ευστοχώντας σε σουτ τριών πόντων (44-38).

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, βρέθηκε να χάνει με 9 πόντους στα μέσα της τρίτης περιόδου (51-42), αλλά αντέδρασε με ένα καλάθι και φάουλ του Γιανίκ Μορέιρα και ένα τρίποντο του Αντώνη Κόνιαρη και μείωσε στους 3 πόντους (51-48).

Τελικά, το δεκάλεπτο έκλεισε στο +1 για τους φιλοξενούμενους (55-54), με τον ΠΑΟΚ να απαντά σε ένα 4-0 σερί του Ολυμπιακού με ένα δικό του 6-0.

Γουίλιαμς-Γκος

Ο Μιλένκο Τέπιτς χάρισε ξανά πλεονέκτημα, με 2 πόντους (57-55), στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, αλλά ο Γιώργος Πρίντεζης απάντησε αμέσως με δικό του τρίποντο για να βάλει και πάλι την ομάδα του μπροστά στο σκορ (58-57).

Οι “ερυθρόλευκοι” πάτησαν γκάζι και με σερί 11-0 έστειλαν τη διαφορά εκ νέου στο +9, με τον Γιώργο Πρίντεζη (19 πόντοι) και τον Βασίλη Σπανούλη (10 πόντοι) να δείχνουν την ποιότητά τους για τον Ολυμπιακό.

Με 5 λεπτά να μένουν στο ρολόι και ενώ ο ΠΑΟΚ διαμαρτυρήθηκε για ένα μπρος πίσω, ο Ολυμπιακός σημείωσε καλάθι και φάουλ με τον Νίκολα Μιλουτίνοβ και σε συνδυασμό με την τεχνική ποινή που δέχθηκε ο Φιλ Γκος για δαμαρτυρία, η διαφορά ανέβηκε στο +11 (70-59).

Τελικά ο Ολυμπιακός διατήρησε τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους στα τελευταία λεπτά του αγώνα και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 78-68. Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ βελτίωσε το ρεκόρ της σε 10-1, ενώ από την άλλη ο ΠΑΟΚ υποχώρησε στο 6-5.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 41-35, 54-55, 68-78

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Τζόουνς 7 (1), Μορέιρα 16, Χρυσικόπουλος 4, Σχίζας, Κόνιαρης 3 (1), Τέπιτς 10 (2), Τσόχλας, Ζάρας, Χάτσερ 7, Αθηναίου 3 (1), Γκος 16 (5/7 τριπ.), Μαργαρίτης 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Βεζένκοφ, Μιλουτίνοβ 17 (7/10 διπ., 3/4 βολές. 13 ριμπάουντ), Παπανικολάου 6 (2), Στρέλνιεκς 14 (2), Γουίλιαμς-Γκος 6 (2), Πρίντεζης 19 (6/9 διπ., 2/3 τριπ., 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σπανούλης 10 (3/10 τριπ.), Μπόγρης, Μάντζαρης, Τουπάν 6 (1), ΛεΝτέι, Τολιόπουλος.