Η Κύμη και το Λαύριο πέτυχαν τις πιο σημαντικές νίκες, στους πρώτους τέσσερις αγώνες της 20ής αγωνιστικής της Betshop Basket League, το Σάββατο 23/03.

Η Κύμη νίκησε τον Προμηθέα με 86-82 κι απομακρύνθηκε δύο βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη, το Λαύριο ισοπέδωσε με 83-55 το Περιστέρι κι είναι στο +3 από τη γραμμή του υποβιβασμού!

Ο ΑΕΚ με βροχή τριπόντων στο δεύτερο ημίχρονο νίκησε με 87-74 τον Ήφαιστο στη Λήμνο, ενώ ο Χολαργός με ηγέτη τον Γιάνκοβιτς νίκησε εντός έδρας το Ρέθυμνο.

Αναλυτικά οι πρώτοι τέσσερις αγώνες της ημέρας

ΛΑΥΡΙΟ AEGEΑN CARGO-ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΒΙΚΟΣ COLA 83-55

Μεγάλη νίκη τόσο σε έκταση, όσο και σε σημασία πέτυχε το Λαύριο που συνέτριψε με 83-55 το Περιστέρι με την έκταση της διαφοράς να συνιστά έκπληξη!

Ήταν μια νίκη-ανάσα για την ομάδα του Χρήστου Σερέλη, που απομακρύνεται σιγά-σιγά από την επικίνδυνη ζώνη, καθώς έφτασε στις 6 νίκες.

Η ομάδα του Λαυρίου είχε εντυπωσιακό ποσοστό από τα 6.75μ. με 11/23 έναντι 4/25 του Περιστερίου που επιθετικά βρέθηκε ίσως στη χειρότερη μέρα του στο φετινό Πρωτάθλημα.

Ο Μιχάλης Λούντζης ήταν κεφάτος, οδήγησε από την αρχή το Λαύριο σε μεγάλο προβάδισμα, 24-15 στην Α’ περίοδο και με τον Ντόρον Λαμπ στο 38-27 του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο το Λαύριο είχε 5/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα και το Περιστέρι 1/6 από μακριά για να αρχίσει να δημιουργείται η μεγάλη διαφορά (60-40).

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη δεν αντέδρασε, έχασε τη μάχη των ριμπάουντ (37-27) και παραδόθηκε αμαχητί στους γηπεδούχους που έφτασαν στο τελικό 83-55!

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 38-27, 60-40, 83-55

Δείτε τη στατιστική των δύο ομάδων με ένα κλικ:

ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΛΗΜΝΟΥ-ΑΕΚ 74-87

Με εξαιρετική εμφάνιση ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ πέρασε και από τη Λήμνο με 87-74 επί του Ήφαιστου, που μάλον αδικείται από τη διαφορά του σκορ.

Κι αυτό διότι η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου με τη μαχητικότητά της αλλά και την ποιότητα των παικτών της, ήταν κοντά στο σκορ για σχεδόν 36 λεπτά, ωστόσο η κλάση των φιλοξενούμενων, μίλησε σε κάθε σημαντική στιγμή του ματς.

Κι ειδικά του Γιόνας Ματσιούλις ο οποίος έπειτα από το εύθραυστο 38-39 του ημιχρόνου, πέτυχε 11 μαζεμένους πόντους σε 3,5 λεπτά και από το 43-41 του Ήφαιστου η ΑΕΚ έφυγε 52-47. Ο Σάκοτα συνέχισε με τρίποντο και με άλλους τέσσερις αναπάντητους πόντους του Γιαννούλη Λαρεντζάκη, η ομάδα του Λούκα Μπάνκι προηγήθηκε με 59-47, πριν κλείσει τη Γ’ περίοδο με 63-54.

Με κορυφαίο τον Έβανς ο Ήφαιστος πλησίασε ξανά στο καλάθι, 64-66 με 6:42 για το τέλος, αλλά ο Ματσιούλις πέτυχε άλλο ένα κρίσιμο τρίποντο και η ΑΕΚ πήγε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα.

Με 8/11 τρίποντα στο δεύτερο ημίχρονο (Ματσιούλις 4/5 18π., Σάκοτα 4/6, 19π.) και τον Βινς Χάντερ (21π.) κυρίαρχο, η ΑΕΚ έφυγε από τη Λήμνο με μια ακόμα νίκη, κι αν ισχύουν οι αφαιρέσει βαθμών του Ολυμπιακού, θα είναι μόνη δεύτερη, αφού έφτασε στο 15-5, δύο νίκες περισσότερες από τις ομάδες που βρίσκονται πίσω της!

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 38-39, 54-63, 74-87

ΧΟΛΑΡΓΟΣ-ΡΕΘΥΜΝΟ 66-61

Με κορυφαίο τον Βλάντο Γιάνκοβιτς και πολύ καλή εμφάνιση από τον Θωμά Κώττα ο Χολαργός επικράτησε του Ρεθύμνου με στο “Αντώνης Τρίτσης” και έφτασε στις εννέα νίκες σε 20 αγωνιστικές.

Το Ρέθυμνο προσπάθησε στην τελευταία περίοδο να “κλέψει” το ματς και να εκμεταλλευτεί την πολύ κακή μέρα του Χολαργού στα μακρινά σουτ (2/13 σουτ), ήταν κοντά στο σκορ σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, αλλά δεν κατάφερε να αποφύγει μια ακόμα ήττα και να μείνει κάτω από τη γραμμή του υποβιβασμού με μόλις τρεις νίκες στη φετινή σεζόν.

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη προηγήθηκε με 22-9 στην πρώτη περίοδο και 34-27 στο ημίχρονο.

Το ματς ήταν κλειστό στη συνέχεια και μόνο στις αρχές της τελευταίας περιόδου, κατόρθωσαν οι γηπεδούχοι να κάνουν προσωρινά, διψήφια διαφορά. Έτασαν στο +11, 50-39 8:50 πριν από το τέλος.

Με τρίποντο του Ελάιτζα Τζόνσον, η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου μείωσε σε 61-57 στα 50 δευτερόλεπτα, αλλά απάντησε ο Φιτζπάτρικ με φόλoου για το +6, τελειώνοντας ουσιαστικά τον αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 22-9, 34-27, 46-39, 66-61.

ΚΥΜΗ-ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ 86-82

Τεράστια νίκη που την απομάκρυνε δύο βαθμούς από την ζώνη του υποβιβασμού πέτυχε η Κύμη με 86-82 επί του Προμηθέα Πάτρας στη Χαλκίδα κι επιβεβαιώνει ότι μετά από τις αλλαγές που έχει κάνει, διαγράφει πορεία που θα την οδηγήσει στην ασφαλή παραμονή της στην κατηγορία!

Αν και έχασε τον Τζεκουάν Λιούις στη διάρκεια του αγώνα, η Κύμη γύρισε και από το -9 για να πάρει την πέμπτη της φετινή νίκη!

Ο Λιούις έπεσε πίσω από τη διαφημιστική πινακίδα που βρισκόταν στον πάγκο της ομάδας του, και διακομίστηκε αμέσως σε νοσοκομείο να υποβληθεί σε μαγνητική ακτινογραφία ώστε να διαπιστωθεί η κατάστασή του.

Με “κολόνα” τον Κρις Χόρτον (19π.-15 ριμπ.), ανεβασμένος τον Σαγκς στο δεύτερο μισό (13 από τους 18 πόντους του) και τον Ματ Γουίλιαμς να χτυπάει από μακριά (15π. με 5/10 τριπ.Ο η ομάδα του Ισίδωρου Κουτσού βρήκε τον τρόπο να επιστρέψει στο σκορ, όταν ο Προμηθέας έδειχνε να ελέγχει την κατάσταση.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά προηγήθηκε με 44-43 στο ημίχρονο και 66-59 στο 30:00, με την απίστευτη εμφάνιση του Οκτάβιους Έλις!

Ο Αμερικανός σέντερ πέτυχε 35 πόντους με 16/18 προσπάθειες και 3/4 βολές, είχε 13 ριμπάουντ και 4 μπλοκ κι έδειχνε να μην έχει αντίπαλο! Πλάι του, ο Λίποβι με 5/10 τρίποντα και παραγωγικός από παντού (21π.), ωστόσο ο Προμηθέας, προδόθηκε από το κακό μακρινό του σουτ.

Όλοι οι υπόλοιποι παίκτες του Προμηθέα είχαν 0/17 από τα 6.75 και με τέτοιο ποσοστό, όταν το ματς πάει σε ψηλό σκορ και πολλές κατοχές, δεν κερδίζεις!

Ο Προμηθέας έχασε με τη σειρά του με τραυματισμό τον Λάνγκστον Χολ.

Σημαντική για τους γηπεδούχους ήταν δε, η συμβολή του Καρινιάουσκας (12π.-4 ασίστ).

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 43-44, 59-66, 86-82