Μεγάλο διπλό στη Λήμνο πέτυχε το Σάββατο (30/11) ο Ιωνικός Νίκαιας affidea, με 79-68 επί του Ήφαιστου με το τρομερό δίδυμο Μαυροκεφαλίδη-Μπαρτ να τον οδηγεί στην 5η νίκη του στην EKO Basket League μετά από εννέα αγωνιστικές!

Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης πέτυχε 29 πόντους (με 4/5 τρίποντα), πήρε 6 ριμπάουντ και ο Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ άλλους 20, τους 16 στο δεύτερο ημίχρονο για να φύγει η ομάδα του Νίκου Βετούλα με πολύ σπουδαία νίκη από τη Λήμνο!

Η εξέλιξη του αγώνα

allstarbasket.grΜε εξαίρεση τον Σον Έβανς, ο Ήφαιστος αντιμετώπισε μεγάλο πρόβλημα στο επιθετικό του παιχνίδι, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο Ιωνικός.

Η καλή περιφερειακή άμυνα των φιλοξενούμενων δεν επέτρεψε το μακρινό σουτ που ειδικά στη Λήμνο, είναι μεγάλο όπλο για την ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου.

Για αυτό ο Ιωνικός Νίκαιας προηγήθηκε με 16-12 στο ημίχρονο και στη β΄περίοδο πήγε σε διψήφιες διαφορές.

Εκτός από την ομαδική προσπάθεια, υπεύθυνος για αυτό ήταν ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης. Σε κάθε αγωνιστική μάς υπενθυμίζει ότι είναι παίκτης μεγάλης κλάσης, ψηλού επιπέδου και για αυτό είναι ο ηγέτης του Ιωνικού. Πέτυχε στο πρώτο μισό 16 πόντους και με τη συνδρομή του Σάφτεναρ, η ομάδα του Νίκου Βετούλα προηγήθηκε με 40-28.

allstarbasket.grO Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ ανέλαβε δράση στο δεύτερο ημίχρονο, και φυσικά, μαζί με τον Μαυροκεφαλίδη “κουβάλησαν” με ασφάλεια τον Ιωνικό μέχρι τις αρχές της τέταρτης περιόδου που ο Ιωνικός προηγήθηκε με 65-54 με το τρίποντο του Σάφτεναρ.

Ο Μάριο Λιτλ αφύπνισε τον Ήφαιστο και με τη βοήθεια του κοινού, οι γηπεδούχοι έπαιξαν πιο αποτελεσματική άμυνα.

Όταν σκόραρε ξανά ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με μια βολή από την τεχνική ποινή στον Σταμάτη, είχαν προηγηθεί 5 άστοχα σουτ του Ιωνικού και σερί 6-0 από τον Ήφαιστο που μείωσε σε 60-66.

allstarbasket.grΈφτασε δε σε απόσταση τριών πόντων, 67-70 ο Ήφαιστος, αλλά τότε μίλησαν πάλι οι σπουδαίοι παίκτες του Ιωνικού.

Με έμμεσο τετράποντο ο Μπάρτ έκανε το 67-74 και ακολούθησε τρίποντο του Μαυροκεφαλίδη για το 67-77 στα 53 δεύτερα που τελείωσε τον αγώνα!

O Ήφαιστος Λήμνου αγωνίστηκε χωρίς τον Χάμοντς, ο οποίος έφυγε εκτάκτως για τις ΗΠΑ, καθώς απεβίωσε η γιαγιά του.

Τα δεκάλεπτα: 12-16, 28-40, 51-62, 68-79

Basket League: Εξωπραγματικό ποσοστό Φριντέτ – Οι πρώτοι της στατιστικής