Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ήταν σαρωτικός κόντρα στην Μπασκόνια, στο δεύτερο θριαμβευτικό ντεμπούτο του Ρικ Πιτίνο στον πάγκο του!

Οι “πράσινοι” διέλυσαν με 100-68 τους Βάσκους, στη δεύτερη κατοστάρα τους αυτό το μήνα στη EuroLeague, μετά την ήττα με 105-106 στη δεύτερη παράταση στον αγώνα με την Άλμπα Βερολίνου, στο ΟΑΚΑ.

Πριν από αυτά τα δύο ματς, ο Παναθηναϊκός είχε φτάσει στους 100 πόντους μόλις μια φορά τα τελευταία δέκα χρόνια στη EuroLeague, ενώ δεν είχε ποτέ δύο κατοστάρες σε μία σεζόν από την περίοδο 2007-08!

Τα 13 τρίποντα ήταν τα περισσότερα που έχει ευστοχήσει το “τριφύλλι” στα τελευταία 28 παιχνίδια του στη διοργάνωση!

Ο Παναθηναϊκός έχει την καλύτερη επίθεση ανάμεσα στις 18 ομάδες της EuroLeague με 88.5 πόντους ανά αγώνα!