ΤΣΣΚΑ Μόσχας

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έκαμψε την αντίσταση της Ρεάλ Μαδρίτης, καθώς επικράτησε στην Ισπανία με 96-89, στο πλαίσιο της 30ής αγωνιστικής της Euroleague.

Με αυτήν τη νίκη, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ανέβηκε στο 19-10 και έκανε ένα ακόμα βήμα για την πρόκριση στα playoff της Euroleague, ενώ από την άλλη η “Βασίλισσα” υποχώρησε στο 17-13 και μπήκε σε… περιπέτειες.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη προσπάθησε από την αρχή της αναμέτρησης να επιβληθεί της Ρεάλ Μαδρίτης, αλλά οι γηπεδούχοι αντιστάθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο και έτσι οι Ρώσοι έκλεισαν την περίοδο στο +2 (21-23).

Ωστόσο, στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν απότομα τον ρυθμό τους και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στη Ρεάλ. Η ανάπαυλα βρήκε τελικά την ΤΣΣΚΑ μπροστά στο σκορ με 14 πόντους διαφορά (41-55) και όλα έδειχναν ότι θα φτάσει στην τελική επικράτηση με σχετική ευκολία.

Στο δεύτερο μισό του αγώνα η ισπανική ομάδα προσπάθησε να… μαζέψει τη διαφορά, μειώνοντας σε 67-74 στο τέλος της τρίτης περιόδου, αλλά η ΤΣΣΚΑ δεν έδειξε να “συγκινείται” από την προσπάθεια των αντιπάλων της.

Στην τέταρτη περίοδο η εικόνα άλλαξε και πάλι, με τους Ρώσους να πατούν και πάλι γκάζι στα τελευταία λεπτά και εν τέλει να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα με 89-96.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Γουίλ Κλάιμπερν με 23 πόντους, με τον Μάικ Τζέιμς να τον ακολουθεί με 22 και τον Βόιτγκμαν να συμπληρώνει την τριάδα με 18. Από την άλλη πλευρά ο Τρέι Τόμπκινς ήταν εξαιρετικός με 20 πόντους, ενώ ο Τζέισι Κάρολ σταμάτησε στους 17.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 41-55, 67-74, 89-96